آبی

آبي، يكي از رنگهاي اصلي است كه به رنگ حقيقت شهرت دارد و نماد نظم، پشتكار و تنهايی است. اين رنگ نشانگر ذهن عالي و هوش سرشار است و با احساسات و معنويت در ارتباط است.  
رنگ آبی معمولاً برای دکور دفاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا تحقیقات نشان داده است که افراد در اتاق‌های آبی کارآیی بیشتری دارند. 
رنگ آبی با وجودی که از محبوبترین رنگ‌هاست امّا یکی از رنگ‌هایی است که کمترین اشتها را بر می‌انگیزد. در برخی از برنامه‌های کاهش وزن توصیه می‌شود که غذای خود را در بشقاب‌های آبی بکشید. رنگ آبی به ندرت به صورت طبیعی درخوراکی‌ها وجود دارد و برای رنگ آمیزی رستورانها چندان مناسب نیست. 
اگر كسي بيش از حد احساس ناراحتي كرده و در آستانه خشم و اضطراب قرار داشته باشد پوشيدن لباس آبي، آرامش و هماهنگي‌ ذهن او را افزايش داده، باعث بالارفتن تفكر او مي‌شود . بالأخره توانايي آرام كردن روح مشوش راداشته و آرامش خيال او را فراهم مي‌آورد. (مانند حالتي كه در اثر نگاه به آسمان براي فرد حاصل مي‌شود). 
هنگامي كه آبي به دو قسمت رنگهاي تيره‌تر و روشن‌تر تقسيم مي شود، نشان‌دهنده نوعي شخصيت در فرد است. فردي كه به آبي تيره علاقمند است، قابل اعتماد، عاقل و جسور خواهد بود و چون با تمركز شديد روي عقل و منطق حركت مي‌كند ، ممكن است احساساتش تحت‌الشعاع قرار گرفته، آن را از دست بدهد و يا ضعيف‌تر عمل كند. بر عكس، افرادي كه به آبي روشن علاقمندند،ذاتا هنرمند و فرهيخته هستند. اين تيپ افراد را بيشتر افراد هنرمند، طراح، نويسنده و هنرپيشه تشكيل مي‌دهند كه در فعاليتهاي خلاقانه شركت دارند. رنگ آبي، تخيل فعال و حتي در بعضي موارد بيش از حد خلاق را القا مي‌كند. 
استفاده از رنگ آبي در فضاي آموزشي: 
از آنجا كه رنگ آبي، كيفيتي سرد و رسمي دارد، فضا را به آرامش مي‌كشاند و البته از حالت دوستانه و گرمي‌بخش دور مي‌كند. لذا بهتر است در فضاهاي آموزشي و كلاس، اين رنگ را با تلفيق رنگهاي ديگر استفاده كرد.رنگ آبی از رنگهايی است كه طرفداران زيادی دارد و احساس آرامش را به ذهن می‌آورد و معمولاً نشانگر صلح، امنیت و نظم است. رنگ آبی، می‌تواند احساس غم، درون‌گرایی یا گوشه‌گیری را در بعضی افراد به وجود آورد. 
  اگر به اين رنگ علاقه داريد، كاملاً می توانيد هوس و احساسات و هيجانات خود را كنتر ل كنيد.ظاهر آرام شما ديگران را وادار مي كند كه به شما احترام بگذارند و دوست داريد پيوسته مورد احترام و ستايش ديگران قرار بگيريد.در خريد و پوشش لباس قناعت می كنيد و به علت شرم و حيا و گاه غروری كه داريد ميل داريد اغلب تنها باشيد. حماقت و عدم فهم ديگران شما را كسل می كند و كسانی كه از نظر هوش و فهم بر شما برتری دارند شما را ناراحت می كنند.كارهای خود را از روي نظم و ترتيب و بر پايه قواعد معينی انجام مي دهيد. يكی از صفات مشخص شما پشتكار شماست.

رنگ آبی در دکوراسیون
آبی در ترکیب با زرد، رنگ باز و گیرایی است و ساحلی ایده‌آل را تداعی می‌کند و در ترکیب با رنگ‌های صورتی کم‌رنگ، سبز نعنایی و با آبی کم‌رنگ‌تر، آرامش ‌کامل و محیطی بی‌سروصدا را برای کودکان فراهم می‌کند. آبی مناسب قسمت‌های پذیرش است و محیطی رسمی، محافظه‌کارانه و متعادل ایجاد می‌کند.

بیشترین استفاده از آبی زمانی است که به تنهایی به صورت طیف‌ها و سایه‌های مختلف محیطی زیبا، آرام، ایده‌آل و آسمانی را ایجاد ‌کند که مناسب اتاق‌خواب و سرویس‌های بهداشتی است. آبی سرد، آرام‌کننده، شفابخش، صلح آمیز، رسمی، ضد قرمز و نشانه ذکاوت است.رنگ آبی ایجاد آرامش و اعتبار می‌کند. آبی موجب کاهش فشار خون، کاهش میزان تنفس، حفظ تعادل، ایجاد محیطی بی‌سروصدا، انصاف و عدالت می‌شود، وفاداری، حس محافظه‌کارانه و مسئولیت را افزایش می‌دهد. رنگ آبی باعث احساس رفاه، تازگی، ظرافت، قطعیت، تحت نفوذ در آوردن می‌شود و تداعی‌کننده آب و آسمان است.


 

 
 

مسیر سایت