سفید

سفید

رنگ سفید نماد معصومیت و پاکی است . می‌تواند در انسان احساس فضای بیشتر به وجود آورد و  معمولاً نشانگر سرما، پاکیزگی و آرامش است. اتاقی که کاملاً به رنگ سفید نقاشی شده باشد ممکن است جادار و بزرگ به نظر آید امَا خالی و سرد است. بیمارستان‌ها و کادر پزشکی از رنگ سفید برای ایجاد حس پاکیزگی استفاده می‌کنند.

رنگ سفید القاء کننده آرامش، صفا و آسایش است. سفید به همراه خلوصش، یکی از کاربردی ترین رنگ ها در طراحی دکوراسیونی یک فضا است زیرا که با همه رنگ ها قابل ترکیب است. ( منظور از ترکیب در این مباحث، کنار هم قرارگیری رنگ ها در یک کمپوزسیون ( ترکیب ) رنگی در فضا است.)

به کارگیری رنگ سفید در فضا به خصوص برای پوشش های اصلی، آن مکان را روشن تر و بزرگتر جلوه می دهد. بنابراین برای فضاهای کوچک و کم نور انتخاب ایده آلی است. سفید خالص هنگامی که با نور طبیعی نور پردازی می شود، یک رنگ گرم را ایجاد می کند ولی در زیر نورهای مصنوعی به نظر سرد می رسد. در نتیجه با اضافه کردن نورهای زرد، قرمز و قهوه ای در کنار نور مصنوعی مانند فلورسنت و یا افزودن لوازمی به یک و یا چند رنگ یاد شده در محیط تغییر می کند. این رنگ ها از کیفیت سفید نمی کاهند بلکه آن را گرم تر می کنند. رنگ سفید برای فضاهائی با عناصر معماری قدیمی و یا جهت ایجاد هماهنگی بین سبک های کاملاً مجزای معماری بسیار ایده آل است. برای حفظ آرامش فضایی با سطوح سفید می توان از لوازمی با رنگ های خنثی و بافت های طبیعی مانند چوب استفاده نمود و برای ایجاد تضادهای ظریف و زیبا، تعدادی رنگ های دراماتیک نیز به این ترکیب افزود.

سفید مرکز توجه آرشیتکت‌هاست و به خصوص در دکوراسیون‌های مدرن استفاده می‌شود.
سفید در واقع رنگ نیست، خنثی است. 
نور سفید ترکیبی از همه رنگ‌هاست که هنگام انعکاس دیده نمی‌شوند.
اگر می‌خواهید برای اولین باردکوراسیون یا طراحی کنید، با سفید کردن دیوارها شروع نمایید و به‌تدریج رنگ‌های دیگر را در اطراف آن به کار ببرید.
سیاه و سفید به دلیل تناقضی که ایجاد می‌کند، جلوه زیادی دارد.
زرد و سفید احساس تازگی می‌دهد.
قرمز و سفید حالت دریانوردی دارد و از نگاه به آبی و سفید خسته نخواهید شد. 
در کل می‌توانید سفید را با هر رنگی به کار ببرید و نتیجه رضایت بخشی داشته باشید. 
معروف بودن رنگ سفید هم به همین دلیل است.
بیشتر سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و وسایل آن‌ها سفید است شاید به این دلیل که هر چیزی به سفید می‌آید یا این که زودتر تمیز شده، احساس پاکیزگی به ما می‌دهد.  
سفید همه نور را منعکس می‌کند و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد، به همین دلیل سقف‌ها را سفید می‌کنند.
سفید در مناطق گرم احساس تازگی و خنکی می‌دهد.
سفید رنگ خوبی برای پشت‌زمینه کارهای هنری است.
سفید پاکیزگی، سادگی، ایمنی، امیدواری، خرسندی، معصومیت، خلوص، فردگرایی، روشنگری، آرمانگرایی، خوش‌بینی، سردی، تازگی، وسعت و گران‌قیمت بودن را تداعی می‌کند.


اکثر مردم رنگ سفید را برای دیوار منازل خود انتخاب مي‌كنند زیرا با این رنگ خو گرفته‌اند و آن را رنگي دلباز و بزرگ کننده فضا مي‌دانند؛ اما بهتر است بدانيد اگر از رنگ سفيد به طور یکنواخت در فضاهای منزل استفاده کنید، طراوت و شادابي خانه را از بین می‌برید و یک فضای بیمارستانی در خانه ايجاد مي‌شود.

اگر ديوارهاي منزل شما سفيد رنگ است، باید در انتخاب رنگ مبلمان و سایر وسایل دقت کنید؛ در چنين شرايطي به هيچ وجه آنها را سفید انتخاب نکنید بلكه با ايجاد تضاد رنگي روحيه افراد خانواده را به طرز حيرت آوري بالا ببريد. یکی از مزایای رنگ سفید این است که اگر به صورت تاکیدی با هر رنگی استفاده شود فضای خارق‌العاده‌ای خلق می‌کند، به عنوان مثال، رنگ سیاه با سفید تضادي زیبا و خیره کننده به وجود می‌آورد. 

رنگ سفید یک تابلوی نقاشی خالی است که هنرمندي با سلیقه می‌تواند آن را به بهترین وجه ممکن نقاشي کند. تركيب سایه‌های صورتی، آبی، سبز، زرد يا مقداری رنگ نارنجی با سفيد، می‌تواند زيبايي آرامش بخشي در خانه شما ايجاد كند. بنابراین به یاد داشته باشید که استفاده از تک رنگ سفيد در فضاها احساس کسالت‌آمیزی را در شما به وجود می‌آورد ولی اگر سایه‌ای از رنگ‌های هماهنگ و متضاد با این رنگ را در کنار آن قرار دهید، حس طراوت و شادابی را در خود زنده می‌کنید.


سفيد، يکي از پر طرف دارترين رنگ ها براي ديوار است. سفيد رنگي بسيار تطبيق پذير بوده و مي تواند در هر خانه اي به بهترين شکل ممکن مورد استفاده قرار بگيرد. اين رنگ تقريبا با هر سبک و سليقه دکوراسيون جور در مي آيد و استفاده از آن چند مزيت عمده دارد. 


شايد مهم ترين مزیت رنگ سفید، قابليت رنگ سفيد در بزرگ جلوه دادن فضاهاي کوچک باشد.  حتي کوچک ترين اتاق ها هم با ديوارهاي سفيد چند متر بزرگ تر به نظر مي رسند. مزيت ديگر، افزودن نور اتاق و ايجاد حالت تازگي و تميزي است. سفيد براي اتاق هاي يک خانه ييلاقي يا خانه هاي مناطق گرم بسيار مناسب است و مي تواند از حرارت روزهاي داغ تابستاني بکاهد. با اين حال، رنگ سفيد با همه محسناتش، معايب اندکي نيز دارد. اگر تعداد ديوارهاي سفيد بيش از حد باشند، فضاي خانه سرد و ناخوشايند به نظر مي رسد. از طرفي تميز نگهداشتن اين رنگ هم کار چندان ساده اي نيست. بسياري از افراد براي خنثي کردن مشکلات رنگ سفيد، قبل از رگ زدن به ديوارها، مقداري از رنگي ديگر را به رنگ سفيد اضافه مي کنند. افزودن اندکي رنگ قرمز يا آبي مي تواند تاثير سرد و چشم آزار سفيد مطلق را از بين برده و در عين اين که در نهايت رنگ هم چنان سفيد ديده مي شود، اما بسيار چشم نوازتر خواهد بود.
 

span style=

مسیر سایت