خواص درمانی رنگ بنفش

انواع رنگ بنفش
از انواع رنگ بنفش مي‌توان به بنفش تيره و روشن، سوسني، كبود، بنفش متمايل به قرمز، ارغواني، شرابي، بنفش متمايل به قرمز، ارغواني، شرابي، بنفش متمايل به آبي و... اشاره كرد.

تأثيرات شفابخش رنگ بنفش
پزشكان و درمان‌گران چيني، عوارض گوناگون بيماري صرع را با استفاده از رنگ بنفش تقليل مي‌دهند. بنفش متمايل به آبي، در درمان زكام بسيار كارآمد است.
بنفش، تداعي‌كننده حس احترام، ارج، منزلت، وقار و متانت است و روح انسان را آرام مي‌كند. در چنين محيطي كه آرامش در آن موج مي‌زند، افكار انسان به شايستگي نظم مي‌يابند و انسان در خصايص زيبايي چون وقار، متانت و احترام تمركز كرده، خود را به آن مزين مي‌كند.
بسياري از هنرمندان بزرگ، به اهميت اين رنگ آشنا بوده‌اند و براي كسب آرامش معنوي و آراسته شدن به خصايل زيباي انساني در ساعات عبادت و تفكر، از انواع مختلف اين رنگ براي نقاشي‌هاي بزرگ روي شيشه كليساهاي جامع (كليساهاي بزرگ اسقفي) استفاده مي‌كردند.
بنفش، رنگ آرامش روح است و بر چاكراي جمجمه غالباً تأثيري مثبت دارد. درمانگران براي درمان ميگرن، استفاده از رنگ بنفش را توصيه مي‌كنند. افسردگي، خستگي‌هاي روحي، آبسه‌ها، ريزش مو و شوره سر نيز با استفاده از اين رنگ، درمان‌پذير است. بنفش متمايل به آبي، براي رفع گرفتگي رگ‌ها به‌ويژه در ناحيه مغز، نقرس، عفونت‌ها، امراض قلبي، التهابات عصبي و مفصلي، زكام، دندان درد و چربي خون، مؤثر است. براي اين كار تابش نور بنفش، تا سه بار در روز و هر بار به مدت پانزده دقيقه لازم است.
التهاب‌هاي استخواني، با بنفش متمايل به آبي يا با نور خالص آبي تيره تحت درمان قرار مي‌گيرند و پس از آن با پارچه‌هايي به همان رنگ و در آبي كه به آن نور بنفش‌رنگ تابيده شده است، كمپرس مي‌شود. انسان‌هاي عصبي و ناآرام، نه‌تنها در نور آبي، بلكه در نور بنفش روشن نيز مي‌توانند به آرامش برسند. به افرادي كه دچار بي‌خوابي رنج هستند و يا معمولاً پس از انجام كارهاي روزانه، خسته و عصبي به خانه باز مي‌گردند، توصيه مي‌شود در كنار تمرين‌هاي آرام و تسكين‌دهنده و كنترل‌شده تنفسي، به‌مدت سي دقيقه تحت تابش پرتوي بنفش قرار گيرند.
نور بنفش براي درمان ترشح بيش از حد پانكراس، كم‌كاري طحال، تقويت سيستم ايمني، تقويت ساخت گلبول‌هاي سفيد خون، درمان برونشيت و سرفه‌هاي خشك و سخت نيز به‌كار برده مي‌شود.
پس از مصرف قرص‌هاي شيميايي و سمي شدن بدن، مي‌توان عوارض جانبي دارو را با تابش پرتوي بنفش بر چاكراي جمجمه و طحال تقليل داد.
تابش با اين رنگ، روي سر موجب رابطه ميان هر دو بخش مغز شده و بدين ترتيب، قدرت يادگيري را افزايش مي‌دهد.
پرتوي بنفش‌رنگ، حتي در مواردي در درمان لكنت زبان و مشكلات خواندن و نوشتن كمك مي‌كند. افراد عصبي و هيجاني مي‌توانند عينك‌هايي با شيشه‌هاي بنفش‌رنگ به چشم بزنند و تا مدت‌زماني از خواص اين رنگ براي رسيدن به آرامش استفاده كنند.
رنگ شرابي (ميگون)، الهام‌بخش و ايده‌دهنده است، فعاليت‌ها، قواي جنسي و نيروي اراده را بالا مي‌برد و نوميدي‌ها، نداشتن پيشرفت، بي‌هدف بودن در زندگي و احساس پوچي را از بين مي‌برد. اين رنگ معمولاً براي درمان بزرگ‌سالان و آماده كردن آنها براي تمرين‌هاي مديتيشن و دستيابي به آرامش مفيد است.
رنگ شرابي، به‌ويژه براي چاكراي جمجمه انسان مناسب است و قطب روحي، معنوي و ماورايي او را درمان مي‌كند و انرژي لازم را براي اين بخش تأمين مي‌كند.

تأثيرات سوء و موارد منع به‌كارگيري 
رنگ بنفش
اين رنگ در رنگ‌درماني، بااحتياط بسيار زيادي به‌كار گرفته مي‌شود. كودكان و يا افرادي كه شخصيتي بيش از حد كودكانه دارند، در صورت امكان نبايد با رنگ بنفش مورد درمان قرار گيرند.
افراد پرخاشگر، پرتكاپو و يا سلطه‌جو در به كارگيري اين رنگ بايد احتياط بسيار زيادي داشته باشند، چرا كه اين رنگ، غالباً به‌تشديد حالات آنان منجر مي‌شود.
در استفاده از رنگ بنفش بايد اين نكته را همواره مد نظر قرار داد كه اين رنگ، ژرف‌ترين معاني و مفاهيم را در ذهن و روح انسان، تداعي مي‌كند و چنانچه با احتياط و به مقدار كم به كار برده نشود، مي‌تواند نيروهاي شادي‌بخش زندگي را از بين ببرد، فعاليت‌هاي حياتي اعصاب را ضعيف كند و به افسردگي‌هاي شديدي منجر شود.
بسياري از انسان‌ها هنگامي كه در معرض تابش پرتوي بنفش يا در معرض اين رنگ به هر شكل قرار مي‌گيرند، احساس فشار، نامطمئني و يا خجالت‌زدگي مي‌كنند.

بنفش در چاكرا
چاكراي جمجمه، هفتمين، بالاترين، پرقوت‌ترين و متمركز‌ترين مركز انرژي در انسان و دريافت‌كننده انرژي‌هاي روحاني و معنوي است. اين چاكرا، تحول روحي و معنوي را تحت كنترل خود دارد. افرادي كه از چاكراي استخوان جمجمه، پرتوي بنفش‌رنگي ساطع مي‌كنند، تمايل و علاقه ويژه‌اي به معنويات و هنر دارند. آنان در درون خود، صلح و آرامش بسيار زيادي دارند و تمامي خوبي‌ها و زيبايي‌هاي جهان را با آغوش باز، پذيرا هستند. آنها به مدد تصورات، تخيل، تجسم، بصيرت، كشف و شهود، بينش، فراست و الهام، از نيروي كائنات و نيروهاي كيهاني به فراواني بهره مي‌گيرند.
بنفش در چاكراي پيشاني كه چشم سوم نيز ناميده مي‌شود، بدين معناست فردي كه اين هاله را ساطع مي‌كند، هنرمندي است كه هارموني، زيبايي و اعتدال را در ابداع خود در نظر مي‌گيرد. دارنده اين هاله بنفش، اغلب مايل است در شغل مقدسي خدمت كند كه در آن به‌ويژه با مدد جستن از هنر، كوشش مي‌شود بيماري افراد شفا يابد؛ تئاتردرماني، نقاشي‌درماني، گفتاردرماني (زبان درماني)، رقص‌درماني، موسيقي‌درماني و درمان با استفاده از حركات موزون، از جمله اين مشاغل‌درماني است. چاكراي پيشاني، به لحاظ فيزيولوژي با هيپوفيز در ارتباط است. هورمون ترشح شده از اين غده، تصور و تخيل را فعال مي‌كند. رنگ‌درمانگران براي فعال كردن و تقويت اين مركز توصيه مي‌كنند قسمت مياني پيشاني، به مدت يك دقيقه، با رنگ‌هاي مكمل مانند قرمز، سبز، آبي، نارنجي، زرد، بنفش تحت تابش قرار بگيرد. درخشيدن رنگ بنفش در چاكراي حنجره يا گلوگاه، نشان از يك استعداد هنري ويژه مثلاً بازيگري يا سخنراني دارد.
چاكراي گلوگاهي با غده تيروئيد در ارتباط بوده، انرژي مورد نياز مراكز گفتاري را تأمين مي‌كند. فردي كه چنين هاله‌اي از خود ساطع مي‌كند، مستعد آن است كه از زبان خود به‌عنوان ابزاري براي انتقاد، زخم زبان يا براي به‌رسميت شناساندن خود، تجليل و تقدير ديگران استفاده كند.
درخشش رنگ بنفش در چاكراي قلب، نشان از تمايل فرد براي برقراري روابط معنوي و روحاني با هم‌فكران خود دارد و از تبادل افكار و نظرهاي خود با ديگران لذت مي‌برد، دوست دارد نيروهاي خود را از درون به بيرون منتقل كند، به همنوعان خود كمك كند و عشقش را فداكارانه نثار آنان كند. چاكراي قلب، دروازه روح و ذهن انسان و مركز عميق‌ترين و دروني‌ترين احساسات بوده كه با غده تيموس در ارتباط است. اين چاكرا، رشد انسان را تنظيم مي‌كند و تقويت‌كننده سيستم ايمني بدن است.
در نادرترين حالات، هاله بنفش در چاكراي طحال نيز ديده مي‌شود. اين چاكرا با غده پانكراس (لوزالمعده) در ارتباط است. پانكراس، مسئوليت‌ توليد انسولين بدن را عهده‌دار است و سطح قند خون و تبادل دي‌اكسيد كربن را در بدن تنظيم مي‌كند. چاكراي طحال بر كاركرد كبد، معده، طحال، كيسه صفرا و دستگاه‌ هاضمه تأثير مي‌گذارد. انسان‌هايي كه در اين چاكرا پرتوي بنفش رنگ ساطع مي‌كنند، از هارموني، احساس خوشبختي، آرامش و تعادل در زندگي خود لذت مي‌برند و پيوسته در جست‌و‌جوي آن هستند.
آنها مثلاً دوست دارند ميز غذاي‌شان به بهترين وجه ممكن، آراسته و زيبا باشد. از آنجا كه آنان در اين مركز، از انرژي‌هاي ويژه كيهاني بهره‌مند مي‌شوند، معمولاً با كمترين ميزان تغذيه نيز كنار مي‌آيند. اين كم‌غذايي غالباً موجب مي‌شود، فرد احساس خستگي و ناتواني داشته باشد. در چنين موقعيتي تابش پرتوي بنفش‌رنگ به ناحيه طحال توصيه مي‌شود.

مسیر سایت