بکارگیری رنگ های گرم

بکارگیری رنگهای گرم

گرمای رنگ‌هایی که در خانواده گرم جای دارند بسته به میزان رنگ قرمزی است که در آنها وجود دارد. برای مثال رنگ ارغوانی نسبت به طیف‌های رنگ آبی گرم‌تر است. برای ایده گرفتن و شناختن بیشتر رنگ‌های گرم به ادویه‌جات نگاه کنید؛ مثلا رنگ زعفران، دارچین و فلفل قرمز جزء رنگ‌های گرم قوی محسوب می‌شوند.

رنگ‌های گرم و قوی فضا را گرم و صمیمی و خودمانی می‌کنند، از این رو این نوع رنگ‌ها برای دکوراسیون فضاهای بزرگ که معمولا سرد و بی‌روح به نظر می‌رسند مناسبند. همچنین رنگ زرد آفتابی به عنوان یک رنگ گرم برای اتاق‌هایی که دارای نورگیر کمی هستند و از نور طبیعی محرومند انتخاب مناسبی است.

از لحاظ تاریخی، رنگ‌های موجود در خانواده گرم جزء گزینه‌های پر استفاده در دکوراسیون اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری در فضاهای رسمی محسوب می‌شدند، اما این رنگ‌ها در آشپزخانه نیز می‌توانند به بهترین نحو جلوه کنند و تاثیر بگذارند. اغلب رنگ‌های گرم در مقابل آسیب دیدن و کثیف شدن نیز مقاومت بیشتری نسبت به رنگ‌های دیگر دارند.

رنگ‌های گرم، تند و قوی مانند دارچینی و ارغوانی چرک، احساس رویش و جلوه چشمگیری را به اتاق شما می‌دهند. رنگ‌های گرم غیرجدی‌تر مانند صورتی، زمانی که کنار رنگ دیگر مانند قهوه‌ای شکلاتی قرار می‌گیرند جلوه‌ای جدی‌تر می‌گیرند و بهتر دیده می‌شوند.

این رنگ‌ها به دلیل قدرت و نیرویی که دارند باید با عناصر دیگر دکوراسیونی که مانند خودشان قدرتمند و تاثیرگذار هستند مانند شومینه، جزئیات معماری برجسته یا مجسمه‌ها و آباژورهای متالیک و برنز در چیدمان هماهنگ و متعادل شوند. بافت‌هایی که می‌توانند به خوبی در این زمینه تاثیرگذار باشند، بافت‌هایی قوی اما ساده هستند: چوب‌های ماهاگونی تیره، سنگ و آجر. در بافت‌های لطیف‌تر نیز می‌توان از پارچه‌های مخمل در کنار رنگ‌های گرم استفاده کرد.

تکنیک‌هایی مثل رنگ‌شویی نیز از جمله تکنیک‌های پراستفاده و موثر برای ایجاد بافت بر رنگ‌های گرم به خصوص رنگ‌هایی با تناژ خاکی مانند آجری، قهوه‌ای گرم یا نارنجی تیره هستند.

همانطور که گفته شد رنگ‌های گرم شخصیت و صمیمیتی وافر به اتاق می‌بخشند: این راه خوبی برای پیوند دادن گذشته به زمان حال است. هنوز فریم‌های طلایی آینه و شمعدان‌های طلایی که جلوه‌ای آنتیک دارند می‌توانند جلوه‌ای گیرا و گرم به فضا ببخشند. هنوز هم مبلمان چوبی تیره می‌تواند هر سلیقه‌ای را راضی نگه‌دارد و زمینه جذابی برای دکوراسیون اتاق نشیمن خانه شما باشد. برای تاثیرگذاری بیشتر، می‌توانید طیف‌های تیره این رنگ‌ها را با رنگ‌های قوی دیگر ترکیب کنید و کنار هم بنشانید.

 

مسیر سایت