همنشینی رنگها با قرمز

همنشینی رنگها با رنگ قرمز
ايجاد هارمونی بین رنگ‌ها، علاوه بر اينكه به آساني افراد را جذب می‌کند، حس تعادل را نيز در محيط به وجود مي‌آورد. در شماره‌هاي پيشين مجله درباره خصوصیات و اثرات رنگ‌های اصلی و فرعي در چرخه رنگ‌ها به‌طور مفصل توضيح داديم. از اين شماره قصد داريم درباره رنگ‌هاي مكمل و نقش آن‌ها در ايجاد دكوراسيوني جذاب و متفاوت صحبت كنيم.

رنگ مکمل هر رنگ اصلی، ترکیب دو رنگ اصلی دیگر است و هر دو زوج رنگ مکمل نيز با یکدیگر متضادند. رنگ‌های مکمل در واقع کنتراست ایجاد مي‌كنند. جالب است بدانيد با وجود اینکه دو رنگ مکمل، از لحاظ درجه رنگی و سردی و گرمی، دو رنگ متضاد به شمار مي‌روند، اما وقتي در کنار هم قرار می‌گیرند، توازن و هماهنگی بسیار جالب و خیره‌کننده‌ای به نمایش می‌گذارند. بنابراین گاهی اوقات تضاد هم نوعی هماهنگی و تعادل است، به شرط آنکه از تضاد ميان رنگ‌ها آگاهي درستي داشته باشيم. زیرا ممكن است رنگ‌هاي متضاد نتوانند همنشيني مناسبي با يكديگر داشته باشند و ناهمگوني بين آنها حس آزار و دلزدگي به‌وجود آورد.

برای برقراري یک هارمونی جذاب بین رنگ‌های متضاد، باید رنگ‌های اصلی و درجه سردی و گرمی هر کدام را بدانیم، سپس تضاد موزون با هر رنگ را پیدا کرده و در کنار آن قرار دهیم. 
وقتي قرمز و سبز كنار هم مي‌نشينند

رنگ‌های قرمز و سبز دو رنگ مکمل یکدیگرند؛ رنگ سبز ترکیبی از دو رنگ آبی و زرد است كه در طیف رنگ‌های اصلی هستند و رنگ قرمز نيز سومين رنگ اصلي به شمار مي‌رود.

در یک فضای وسیع سبزرنگ، چند لکه کوچک قرمز به راحتی فرد را به طرف خود می‌کشاند و  درخشندگی و تضاد زيبايي با زمینه سبز به وجود مي‌آورد. علاوه بر آن باعث دلزدگي نمي‌شود و تعادل لازم را هم برقرار می‌کند. در این زمینه موزون و متعادل، برای رسیدن به بیشترین میزان کنتراست، باید از مکمل‌های دو قسمتی استفاده کنیم. به عنوان مثال، رنگ قرمز رنگ اصلی است و دو رنگ سبز مایل به آبی و سبز مایل به زرد تضاد خیره‌کننده‌ای ایجاد خواهند كرد.

لحظه‌اي در ذهن خود يك اتاق پذیرايی تصور کنید که دیوارهایش به رنگ سبز مایل به آبی باشد و پارچه مبلمان چيده شده به رنگ قرمز شرابی، روی میز پذیرايی هم یک ظرف شیشه‌ای پر از انگورهای سبز رنگ گذاشته شده است. کف پذيرايي، فرشی با زمینه کرم قرار دارد. شومینه‌ای که در کنج قرار گرفته از مصالح قرمز آجری نماسازی شده و داخل شومینه گلدان شیشه‌ای بلند با گل‌های رز قرمز رنگ گذاشته شده است. کوسن‌های روی مبل، سبز مایل به زرد است. پرده‌ها با رنگ تلفیقی سبز تیره  و آبی تیره یا روشن آویخته شده‌اند. وقتي وارد این فضا می‌شوید چه احساسی پيدا مي‌كنيد؟ آيا با وجود تضاد رنگی در محیط، از ریتم و توازن موجود در آن لذت نمی‌برید؟ می‌توانید این چيدمان را امتحان كرده و آرامش همراه با تنوع را تجربه کنید. 

بعضي‌ها رنگ قرمز را برای اتاق خواب خود انتخاب مي‌كنند، زیرا معتقدند اين رنگ محیطی رمانتیک و گرم ایجاد می‌کند. حال اگر این رنگ را با رنگ مکملش (سبز) به کار برید، فضايی حیرت‌انگیز و مطبوع می‌آفرینید. 

تصور كنيد پرده‌های اتاق خواب به رنگ قرمز گیلاسی و ست تختخواب چوبی نیز با همین زمینه رنگی باشد. دیوارهای اين اتاق به رنگ سفید و کرم، رنگ سقف سبز مایل به آبی و لوستر نيز به رنگ سبز مایل به زرد است که با انعکاس نور، زیبايی را در فرش سبز رنگ کف ایجاد می‌کند؛ از اين صحنه رمانتیک تا جايي كه مي‌توانيد لذت ببريد.

سعی کنید تنوع رنگي را در همه فضاهای منزل‌تان اجرا كنيد تا هیچ‌وقت از یکنواختی در خانه خسته نشوید. به‌خصوص در آشپزخانه که یکی از فضاهای مهم خانه به حساب مي‌آيد و کدبانوی خانه نيز زمان زیادی را در این محل صرف می‌کند بهتر است رنگ‌هاي انرژي بخش رابه كار گيريد. 

دیوارهای سبز رنگ آشپزخانه همراه با پرده‌های چهارخانه‌ قرمز- زرد، ميزي در وسط آشپزخانه که روی آن بشقاب‌هاي قرمز قرار دارد، زیر بشقابی‌هايی به رنگ سبز در کنار لیوان‌های بلوری و تابش نور زرد از سقف آشپزخانه به آرامش و هضم بهتر غذا کمک می‌کند. 

رنگ‌های مکمل کاربرد بسیاری دارند و اگر در انتخاب و کاربردشان دقت داشته باشيد، می‌توانید محیطي جذاب و ریتمیک خلق کنید. اما اگر انتخاب‌تان درست نباشد، محیطی آزاردهنده و یکنواخت خلق مي‌شود كه نمي‌توانید طعم آرامش را در آنجا بچشيد

مسیر سایت