معایب شومینه

معایب شومینه

 

آياشومينه بجاي گرم كردن خانه باعث سرد شدن آن مي شود؟

قبل از اينكه در مورد عيب هاي شومينه در رسانش گرمايي توضيح دهيم ابتدا بايد بدانيم كه يك وسيله گرمايي هنگامي مي تواند رسانايي گرمايي مناسبي داشته باشد كه:
از موادي ساخته شده باشد كه ضريب رسانندگي بالايي دارند.
سطح مقطع مناسبي براي رسانش گرمايي داشته باشد.
اختلاف دماي زياد در دو طرف رساناي ان برقرار باشد.
ضخامت ماده به كار رفته در بدنه دستگاه گرمايشي زياد نباشد.

ناكارامدي هاي شومينه

الف)بيشتر شومينه ها از موادي همچون:اجرهاي سفالي-سيمان-گچ وسنگ ساخته شده اند.هيچ يك از اين مواد ضريب رسانندگي مناسبي ندارند.

ب)چهار سطح شومينه درامر رسانش تقريبا هيچ نقشي ندارندزيرا بين ديوارهاو كف زمين قرار مي گيرند.درنتيجه رسانش اين سطوح كمكي به گرم شدن خانه ها نمي كند.

ج)ضخامت مصالح به كار رفته در ساختمان شومينه زياد است.در نتيجه گرما به سختي از اين مصالح عبور مي كندزيرا گرماي منتقل شده با ضخامت ديواره ها رابطه عكس دارد.

باتوجه به اين عيب ها ديواره شومينه رساناي خوبي نيست.عيب بزرگ شومينه زماني ظاهر ميشود كه اين وسيله گرمايشي نقش تهويه كننده يا به عبارت ديگرمكنده هوا را در خانه ايفا مي كندواين عيب بزرگ درنهايت به سرد شدن خانه مي انجامد.

چون بين هواي داخل شومينه كه با شعله هاي اتش در تماس مستقيم است وهواي داخل خانه از نظر تراكم اختلاف وجود دارد درنتيجه هواي درون خانه كه سرد است به سمت شعله ها وفضاي داخل شومينه كه گرم است جريان مي يابد ولي هواي منتقل شده پس از دريافت انرژي گرمايي از طريق دودكش به خارج خانه هدايت مي شود.يعني شومينه به دستگاهي تبديل ميشود كه هواي سرد داخل خانه را دريافت وپس از گرم كردن به بيرون خانه هدايت مي كند.از سوي ديگر كاهش فشار هواي درون خانه باعث جريان هواي سرد از بيرون به درون خانه از طريق درز پنجره ها ودرها كانال كولر وهواكش مي شود.

از مطالب بيان شده به اين نتيجه مي رسيم كه شومينه تنها قادر است فضا ي محدودي از اطراف خود را ان هم از طريق رسانش وتابش گرمايي هيزم هاي سفالي روي شعله گرم كند وساير نقاط سرد مي شوند.

شومينه از آن دسته گرمازاهايي است که مصرف بالا و ايمني پايين آن باعث تبديل شدن آن به يک گرمازاي نامناسب شده است. مونوکسيدکربن منتشره از شومينه، به دليل باز بودن محوطه جلوي آن، به طور کامل از طريق هوا کش دفع نمي‌گردد و ممکن است به خاطر همين مساله سلامت افراد به خطر بيفتد. يکي ديگر از معايب اين وسيله گرمازا نداشتن شيشه يا هرگونه محافظ در جلوي آن است. نبودن محافظ مي‌تواند ايمني کودکان را به خطر بيندازد چون هميشه پيشگيري بهتر از درمان است، بنابراين بهترين کار براي جلوگيري از پيش آمدن خطرات شومينه‌اي، عدم استفاده از آن است اما اگر در خانه‌تان شومينه داريد و براي گرم شدن چاره‌اي جز استفاده از آن نداريد، حتي‌الامکان اين هشت توصيه را رعايت کنيد تا امکان پيش آمدن خطر را به حداقل برسانيد
با توجه به سرد شدن هوا و احتمال افت فشار يا قطعي گاز، امکان خاموش شدن شومينه‌بيشتر مي‌شود. حالا اگر اين اتفاق موقعي رخ دهد که شما در منزل نباشيد و وقتي هنوز به خانه برنگشته‌ايد گاز دوباره وصل شود و از طريق مشعل شومينه در خانه منتشر گردد، مي‌توانيد حدس بزنيد که چه خطر بزرگي شما را تهديد خواهد کرد؟‍! مناسب‌ترين و راحت‌ترين کار براي خلاصي از اين خطر، استفاده از مشعل‌هاي شومينه ترموکوپل‌دار است. با استفاده از اين مشعل‌ها ديگر خيالتان راحت است که در صورت قطع گاز، ترموکوپل موجود در آنها مانع به جريان افتادن مجدد گاز پس از وصل شدن به درون مشعل مي‌شود.
به دليل اينکه گاز مونوکسيدکربني که از شومينه منتشر مي‌شود، به طور کامل از طريق هواکش آن دفع نمي‌‌شود، بهتر است که اگر خانه کوچکي داريد همه درزها را به طور کامل نپوشانيد و اجازه دهيد اين گاز خطرناک راهي براي خروج داشته باشد. مثلا مي‌توانيد اگر پايين درهايتان درزي دارد، آن درزها را نپوشانيد.
حتما هميشه لوله شومينه‌تان را بررسي کنيد، چه در تابستان و چه در زمستان. در زمستان به اين خاطر که هواي گرم هواکش را مسدود نکرده باشد. امکان مسموميت با گاز يا حتي خفگي در صورت بروز اين‌گونه مسايل چند برابر افزايش پيدا مي‌کند. چاره جلوگيري از اين اتفاقات هم بسيار ساده است. استفاده از کلاهک روي خروجي هواکش شومينه و هر وسيله گازسوز ديگري و اما اينکه بررسي خروجي شومينه در تابستان چه ضرورتي دارد؟ ضرورتش اين است که اگر کلاهک استفاده نکرده باشيد امکان دارد پرنده يا حيوان ديگري به داخل هواکش شومينه افتاده و احتمالا مرده باشد و چون دريچه شومينه‌تان در تابستان بسته است، شما متوجه نشويد که علت بوي بدي که همه خانه‌تان را گرفته از کجاست! سوسک‌ها و پشه‌ها هم مي‌توانند خيلي راحت از طريق خروجي‌هاي وسايل گازسوز يا هواکش‌ها راهي منزلتان شوند، پس توصيه‌ ما به شما براي جلوگيري از ورود اين مهمانان ناخوانده استفاده از توري‌هاي فلزي روي خروجي هواکش‌ها است. 
خرج کردن سليقه و زيبا کردن محيط اطرافمان تا وقتي ارزش دارد که سلامت کسي را به خطر نيندازيم. خيلي از افراد براي يکنواخت نبودن داخل شومينه و زيباتر نشان دادن آن در کنار مشعلش از سنگ‌هاي تزئيني رنگي ريز، شن وماسه‌هاي رنگي يا صدف‌هاي دريايي استفاده مي‌کنند. در حالي که نمي‌دانند استفاده از اين مواد چه قدر مي‌تواند سلامت فرزندشان را به خطر بيندازد. آنها ممکن است توسط کودکان بلعيده شوند و خفگي و مرگ را برايشان در پي داشته باشند.
به‌طور کلي وجود شومينه در منزل زنگ خطري براي والديني است که فرزند کوچکي دارند. براي پايين آوردن اين خطر مي‌توانيد جلوي شومينه‌تان از نرده‌هاي محافظي که امکان وارد کردن دست در آنها وجود ندارد، استفاده کنيد. اين نرده‌ها مي‌توانند به صورت کشويي يا کرکره‌اي باشند تا در صورت لزوم امکان دسترسي به مشعل شومينه برايتان فراهم باشد.
حواستان باشد که هنگام تميز کردن خانه از آجر نسوزها، مشعل، ديواره و کف شومينه هم غافل نشويد. همه اينها مي‌توانند مقدار زيادي خاک و دوده درون خود ذخيره کنند.
دقت کنيد که هيچ وقت اسپري‌ها يا مواد اشتعال‌زا را روي شومينه قرار ندهيد زيرا امکان انفجار اين‌گونه مواد در اثر گرما بسيار زياد است. 
برخي افراد از ميله‌هايي که به‌عنوان حفاظ جلوي شومينه قرار داده‌اند براي خشک کردن لباس‌هايشان استفاده مي‌کنند. ممکن است اين کار موجب گرم شدن بيش از حد و در نتيجه آتش گرفتن لباس‌ها شود.
 

 
 

مسیر سایت