نکته هایی در نورپردازی

 

رسیدن به نورپردازی مناسب :

نورپردازی یک خانه در شکل صحیح خود از یک کار تخصصی پیش تر می رود و نسبت به انتخاب لوازم منزل ارزش بیشتری دارد .
در حقیقت نورپردازی عنصر بسیار مهمی در زندگی هر روزه ماست و مادامی که یک اتاق در حال آراسته شدن با لوازم و اثاثیه است ، یا به دیگر سخن ، در حالت ایده آل هنوز در میانه کار طراحی معماری و ساخت است ، نوررسانی آن باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد .
اما شاید تعداد کمی از ما این فرصت و شانس را به دست بیاوریم که بتوانیم یک طرح خوب و کارامد برای نورپردازی بدست بیاوریم . که بتوانیم یک طرح خوب و کارامد برای نورپردازی در نظر بگیریم.
به واقع می بایست در همان حال که تصمیم به ساخت و بنا کردن ساختمان گرفته می شود ، یا حتی قبل از آنکه شی و وسیله ای در اتاق قرار داده شده باشد ، به طرح نورپردازی فضا فکر کرد .
بنابراین ما در شرایطی که فکرمیکنیم باید نورپردازی صحیح از قسمت هایی از بنا وجود داشته باشد و یا در جایی که متوجه می شویم به نور کافی و متناسب نیاز داریم ، فرصت را برای نورپردازی اصولی از دست نمی دهیم .
بیشتر اوقات هم به ناچار در شرایطی قرار می گیریم که عملا نمی توانیم از زمانیکه فضای کار و زندگی در حال ساخته شدن است شروع به نورپردازی کنیم . در این حالت ، دیگر این مورد که در چه مرحله ای بعد از کار به نور محیط بیندیشیم مهم نیست ، فقط باید سعی کنیم نقایص روشی را که می خواهیم برای نورپردازی انتخاب کنیم ، مورد توجه قرار دهیم و یا پیشاپیش موانع را برطرف کنیم . این که برای هر اتاق طرحی برای نورپردازی در نظر بگیریم که این طرح ، هم جنس وسائل مصرفی و هم سبک چیدمان را مورد توجه قرار دهد ، بسیار اهمیت دارد .

نورپردازی شایسته باید کیفیت وسائلی را که در زندگی روزمره بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد مورد اهمیت قرار دهد و همزمان با آن ، یک سبک ویژه در دکوراسیون را به عنوان مکمل در کنار خود داشته باشد .
در مجموع یک طرح نورپردازی خوب به ترکیبی از نور طبیعی و نور مصنوعی متکی است .
نورپردازی ، نور طبیعی را در نظر می گیرد و آنرا با عملکرد ، عناصر معماری و دکوراسیون یک اتاق یا فضا متعادل می کند .
همه اتاق ها در یک خانه باید مقداری نور طبیعی از یک یا چند پنجره دریافت کنند ، اما این نور طبیعی به تنهایی کافی نیست .
مقدار و کیفیت نور طبیعی از خانه ای به خانه دیگر و بین اتاق های یک خانه ، به چند دلیل به شدت متغیر است .
جهت قرارگرفتن یک اتاق یا خانه ، اندازه یا شکل آن ، ابعاد و تعداد پنجره های آن و اینکه چه چیزهایی در اطراف خانه قرار گرفته باشد ، همگی در مقدار نور طبیعی که آن خانه یا اتاق دریافت می کنند موثرند .
موقعیت به جهت جغرافیایی که یک اتاق به سمت آن قرار گرفته است اشره دارد و یک جزء تعیین کننده در نورپردازی به شمار می رود . عموما در نیم کره شمالی زمین ، نوری که از شمال می تابد خنک تر ، سفید ترو با غلظت کمتری است از نوری که از سوی جنوب می تابد .
به همین دلیل است که اتاق های شمالی برای اینکه به عنوان استودیو برای هنرمندان استفاده شوند مناسب تر هستند .
نور خنک شمالی رنگ ها واقعی تر از نور جنوبی که رنگمایه های گرم می پراکند نمایش می دهد . نوری که از سمت شرق می تابد غلظت یکنواخت تری دارد و درجات مختلف در رنگ ایجاد می کند ، بر عکس تضاد شدید نور و سایه توسط نوری که از غرب می تابد ایجاد می شود .
هم چنین اندازه و شکل یک اتاق ، دو عامل تعیین کننده در نورپردازی هستند . به راحتی می توان فرض کرد که یک اتاق کوچک نسبت به یک اتاق بزرگ ، به نورکمتری احتیاج دارد ، اما همیشه این طور نیست .
شکل،ساختار،اندازهو موقعیت پنجره ها در میزان احتیاج به نور تاثیرگذارند .
یک اتاق مستطیل شکل که پنجره هایش در عرض آن قرار گرفته اند نسبت به همان اتاق ، زمانیکه پنجرهها در طول آن قرار بگیرد ، احتیاج به نور بیشتری دارد .
یک اتاق با چشم انداز وسیع و باز که در اطراف آن چیزی قرار ندارد نور بیشتری دریافت می کند نسبت به زمانی که در اطراف چیزی قرار ندارد ، نور بیشتری دریافت می کند نسبت به زمانی که ساختمان ها ، پرچین ها و درختها محاصره شده باشد .
میزان نور طبیعی پراکنده در یک اتاق یا فضا برای طرح ریزی در نورپردازی اولین نکته است .
اگر چه شما نمی توانید موقعیت یک خانه یا فضا را تغییر دهید ، قادرید کمبود ها را با کمک نورپردازی مصنوعی جبران کنید .

نکات ضروری :

وقتی در حال طراحی کردن برای نورپردازی هستید ، موارد زیر را به یاد داشته باشید :
اگر شما طراحی نورپردازی را از زمان طراحی معماری و ساخت یک ساختمان شروع کرده اید ، برای هر اتاق تعداد زیادی از خروجی های الکتریکی در نظر بگیرید . این امر مانع می شود که از یک خروجی نیروی برق زیادی گرفته شود و هم چنین باعث می شود که نیاز به مقدار زیادی سیم اضافه و امتداد آن در طول اتاق برطرف شود .
به خاطر داشته باشید که سیم های اضافه به دلیل خوب دیده نشدن ، باعث تصادم و افتادن شما می شود .
کلید های چراغ برق را در دیوار ، در نقاطی که به آسانی در دسترس باشند ، ودر ورودی هر اتاق تعبیه کنید.
کلید های دیمری امکان کم و زیاد کردن نور را به استفاده کننده می دهند ، از انها استفاده کنید که بتوانید درجه تاثیر بخشی و میزان نوردهی را تغییر بدهید .
از سنسور ها و تایمر ها در جاهایی که به جهت امنیت و اطمینان و عملکرد احتیاج به نور دارند استفاده کنید . مانند جاهای شلوغ که در شب خیلی تاریک است ، راهروها یا داخل کابینت ها و قفسه ها .

اگر صبح‌ها با سردرد از خواب بیدار می‌شوید، چشم‌هایتان می‌سوزد،‌ هاله‌ای قرمزرنگ اطراف مردمک چشم‌هایتان دیده می‌شود یا اگر از همان اولین ساعات شروع روز، عادت به بدخلقی و پرخاشگری دارید، بد نیست بدانید این حالت‏ها ممکن است به خاطر نورپردازی نامناسب در خانه باشد. نورپردازی خوب موجب می‌شود احساس بهتری داشته باشید.
برای نورپردازی مناسب در خانه یک شمای انعطاف‌پذیر نوری لازم است به نحوی که برای تمامی‌ ساعات روز مناسب باشد و به اتاق‌های شما در هر لحظه از شبانه‌روز، حالتی خوشایند ببخشد. نورپردازی باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که با فشاردادن یک کلید ساده، به‌راحتی بتوانید نور اتاق را زیاد یا کم کنید و به عنوان مثال اتاق خود را از یک اتاق نورانی، به یک اتاق آرام با نوری ملایم که برای خوردن شام مناسب است، تبدیل کنید.

نور طبیعی، بهترین نور است

نور طبیعی، بهترین و مناسب‏ترین نوری است که یک خانه می‌تواند داشته باشد. نور طبیعی روز بیشترین سازگاری را با بدن انسان دارد. همچنین با استفاده از این نور در مصرف برق صرف جویی می‏شود. نور خورشید خاصیت ضدمیکروبی هم دارد و بهتر است برای بهداشت بیشتر در خانه پرده‏ها را کنار بزنید و اجازه بدهید نور شفابخش خورشید در خانه بتابد. بهترین نوع روشنایی مصنوعی هم روشنایی نزدیک به نور طبیعی روز یعنی ترکیبی از نور زرد و سفید است. در صورت استفاده از نور مصنوعی بهتر است از نورهای تک رنگ استفاده نکنید و با استفاده از لامپ‏هایی با نور زرد در کنار لامپ‏هایی با نور سفید ترکیبی نزدیک به روشنایی طبیعی روز در خانه ایجاد کنید. به هر حال توصیه می‏شود تا جای ممکن روشنایی مورد نیاز خانه را از نور طبیعی تامین کنید اما کیفیت نور در هر قسمت خانه متفاوت است و بستگی به جهت اتاق‌ها دارد. شاید بد نباشد نگاهی به نحوه نور اتاق‌ها با توجه به جهت قرارگرفتن‌شان در عرض و طول جغرافیایی بیندازیم.

اتاق‏های رو به شمال

این اتاق‌ها سرد هستند. نور زننده‌ای دارند و نور مستقیم خورشید به آنها نمی‌تابد. هنرمندان نقاش معمولاً اتاق کار خود را رو به شمال انتخاب می‌کنند تا در نور آن، بهتر بتوانند رنگ‌ها و طیف‌های مختلف را تشخیص بدهند.

اتاق‏های رو به شرق

اولین اتاق‌هایی که با طلوع خورشید روشن می‌شوند، اتاق‌های شرقی هستند اما بعد از گذشت چند ساعت از زمان طلوع، سایه‌ای بلند و طولانی‌مدت بر این اتاق‌ها سایه می‌افکند و طی روز دیگر خبری از نور خورشید در این اتاق‌ها نیست. بهتر است برای تعدیل‌ نور شدید و خیره‌کننده آفتاب در زمان طلوع، در این اتاق‌ها از نور مصنوعی استفاده شود. با این کار می‌توان در اواسط روز نیز تا حد ممکن، نور طبیعی روز را به نوعی در این اتاق‌ها ایجاد کرد. این کار برای اتاق‌های رو به شمال هم کارایی دارد.

اتاق‏های رو به جنوب

نور و گرمای خورشید در تمام مدت روز در این اتاق‌ها وجود دارد. البته ممکن است طی روز و در فصل‌های مختلف، کیفیت و میزان آن اندکی تغییر کند. بهتر است آشپزخانه، اتاق نشیمن و هر جایی که معمولا مدت زمان زیادی را طی روز در آنجا می‌گذرانید، رو به جنوب باشد.

اتاق‏های رو به غرب

در گرم‌ترین ساعات روز، نور خورشید به این اتاق‌ها می‌تابد و زمانی که نور شدید است، چشم را آزار می‌دهد. بعدازظهرها در این اتاق‌ها سایه می‌افتد و نور خورشید، ملایم‌تر می‌شود.

نور در گوشه و کنار خانه

وجود نور مناسب در آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. آشپزخانه محل مناسبی برای رشد میکروب‏هاست و لازم است در آن از نور طبیعی استفاده شود و هر روز پرده‏ها کنار زده و پنجره‏ها باز شوند تا ضمن تابش نور خورشید هوای تازه هم در آشپزخانه جریان پیدا کند. استفاده از نور مصنوعی و روشنایی موضعی هم در آشپزخانه لازم است. افتادن سایه کابینت و هود روی دید مشکل ایجاد می‏کند و نبود نور کافی در آشپزخانه احتمال وقوع حوادثی مانند بریدگی و سوختگی را افزایش می‏دهد.

نورپردازی مناسب در اتاق خواب به شما این امکان را می‌دهد کــه بعد از یــک روز سخــت کاری، خوابـــی راحــت داشته باشید. البته این را فراموش نکنید که منظورمان این نیست که اتاق خواب باید تاریک باشد تا خوب بخوابید. بهترین نور برای اتاق خواب، نور کنار تخت‌خواب است که برای مطالعه و حتی دیدن تلویزیون خوب است و حتی اگر هم‌اتاقی شما بخواهد بخوابد، چشمانش را آزار نمی‌دهد. می‌توانید برای نور کنار تخت‌خواب‌تان از آباژورهای کنار تختی استفاده کنید یا نوری را در قسمت بالایی تخت خود تعبیه کنید و یا روشنایی‌های دیوارکوب در اتاق خود نصب کنید. استفاده از نورهای صورتی و آبی رنگ نیز در اتاق خواب توصیه شده است.

راهروها، راه‏پله‏ها و محل‏های عبور و مرور هم باید نور کافی و مناسب داشته باشند. نبود نور کافی در این نقاط ممکن است موجب بروز حوادثی مانند زمین خوردن و لیز خوردن و در پی آن ضربدیدگی و شکستگی شود. این مناطق در خانه‏هایی که ساکنان آن سالمند هستند و قدرت بینایی‏شان کمتر از دیگران است به نور بیشتری احتیاج دارد.
 

span style=

مسیر سایت