پلکسی گلاس

پلکسی گلاسPlexiglas،محصول کمپاني Evonik آلمان ميباشد و به علت فراگيري اين نام در ايران، به هر گونه اکرليک يا حتي هر نوع طلق پلاستيکي، پلکسي گلس اطلاق ميشود که اين مبين شهرت اين محصول ولي باعث گمراهي مشتريان ميشود. این ماده به خاطر زیبایی ، مقاومت ، شفافیت و سبکی در سالهای اخیر کاربردهای بسیاری یافته است . از این ماده برای تندیس ها ، لوح های یادبود ، دکوراسیون غرفه های نمایشگاهی ، تابلوهای تبلیغاتی ، قطعات خاص صنعتی و ظروف آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد . این ماده با ضخامتهای مختلف ( بین 1 تا 30 میلی متر ) در بازار یافت می شود و برای ضخامتهای بالاتر از 30 میلی متر نیز با کمی جستجو به تنیجه خواهید رسید . یکی از مواردی که دستگاههای لیزری به خوبی در آن حکاکی ایجاد می کنند پلکسی گلاس است .

 

مقاومت بسيار بالا در برابر ضربه
پلکسي گلاس در برار ضربه بيش از11برابر شيشه هم ضخامت خود مقاومت دارد و همچنين گريد Resist کاملا نشکن مي باشد.
خاصيت فرم دهي سرد و گرم
پلکسي گلاس از قابليت انعطاف پذيري خوب برخودار است. ورق هاي پلکسي گلاس را مي توان بدون انجام عمليات حرارتي قوس داد. همچنين براي ايجاد قوس دائمي و فرم دهي مختلف مي توان با روش Thermoforming اشکال و فرم هاي بسيار متنوعي ايجاد کرد.
وزن مخصوص
دانسيته پلکسي گلاس حدود 1.19 گرم بر سانتي متر مکعب نزديک چگالي آب 1 گرم بر سانتي متر مکعب مي باشد. اين در حالي است که دانسيته شيشه حدودا 2.6 گرم بر سانتي متر مکعب يعني به سنگيني بتن است.
از اين جهت ورق پلکسي گلاس وزني حداکثر معادل نصف شيشه هم ضخامت خود دارد.
عدم دود زايي در صورت سرايت آتش
پلکسي گلاس در صورت سرايت آتش دودزايي ندارد و باعث خفگي نمي شود وداراي مواد ضد سرايت آتش (Fire retardant) و استاندارد B2 مي باشند.
محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش
پلکسي گلاس داراي ماد مقاوم و محافظ در برابر اشعه مخرب ماوراء بنفش (uv) مي باشند و در بعضي گريد ها اشعه uv از ورق گذر نمي کند.
جذب رطوبت پايين
پلکسي گلاس در جذب رطوبت بسيار ضعيف عمل مي کند و در نتيجه ميزان زرد شدگي آن در طول زمان به خصوص در مناطق يا مکانهاي مرطوب بسيار کمتر است.
 

یکی از خواص پلکسی گلاس خاصیت شکل پذیری آن در دماهای بالا می باشد، یعنی در صورتی که پلکسی گلاس را از حد خاصی گرم تر نماییم قادر خواهیم بود آن را خم نموده و تغییر شکل بدهیم.

اصولاً برای حالت دادن و خم نمودن پلکسی گلاس روش های زیادی وجود دارد که در زیر به چند روش متداول اشاره می کنیم. لازم به ذکر است که در تمامی روش ها، قبل از خم کاری پلکسی گلاس حتماً باید بر چسب کاغذی روی آن کنده شود.

پلکسی گلاس

1- خم کاری به وسیله المنت داغ:

در این روش یک المنت را در یک شیار نسوز از جنس سرامیک قرار می دهند و آن را با اتصال به جریان الکتریسیته داغ می نمایند. حال اگر مطابق شکل زیر پلکسی گلاس را روی شیاری که المنت درون آن است قرار دهیم، بخشی از پلکسی گلاس که روی شیار قرار دارد، داغ می شود و می توانیم به راحتی آن را از محل مذکور خم نماییم:
 پلکسی گلاس

در صورتی که می خواهید از این روش استفاده نمایید لازم است نکات ایمنی را جهت جلوگیری از آتش سوزی و برق گرفتگی، به خوبی رعایت نمایید.

پلکسی گلاس

2- خم کاری به وسیله هوای گرم:

در این روش می توان محل مورد نظر را به وسیله هوای داغ، گرم نموده و خم نمود. برای تولید هوای گرم می توان از سشوار های صنعتی استفاده نمود. در شکل زیر یک نمونه از این سشوارها را مشاهده می کنید:


در صورتی که به دستگاه فوق دسترسی نداشته باشید می توانید از حرارت شعله آتش نیز استفاده نمایید، ولی این روش دقت خوبی ندارد و ممکن است محل گرم شده دچار دوده زدگی و سوختگی شود.

پلکسی گلاس

3- استفاده از فرهای مخصوص:

در صورتی که هدف تغییر فرم کلی ورق پلکسی گلاس باشد، می توان آن را درون فر های مخصوص حرارت داد در این حالت پلکسی گلاس نرم شده و با قرار گرفتن روی قالب های فلزی فرم این قالب ها را به خود خواهد گرفت.از این روش برای تهیه استوانه نیز استفاده می شود.

 

 - در طرفین صفحات پلکسی گلاس معمولاً برچسبی مقوایی چسبیده شده که کار محافظت از این ورقه ها را در برابر گرد و خاک انجام می دهد. از این لایه می توان برای خط کشی و مشخص نمودن محل برش نیز استفاده نمود. برای برش پلکسی 2 روش وجود دارد.استفاده از کاتر مخصوص برش پلکسی و دستگاه برش CNC.اما بهتر است برش ها توسط دستگاه انجام شود.چون در دستگاه برای برش از اشعه لیزر استفاده می شود،به همین خاطر برشها دقیق تر،تمیز تر و ظریف تر خواهد بود و در نتیجه کیفیت کار بالا می رود.-برای اینکه بتوانیم قطعه ها را با دستگاه برش بزنیم،ابتدا باید قطعه ها را با نرم افزار مورد نظر طراحی کنیم.برای این کار نرم افزار های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.اما معمولا از نرم افزار اتوکد استفاده می شود.بعد از برش قطعات نوبت به چسباندن قطعات می رسد. ماده چسباننده ی پلاکسی گلاس کلوروفرم است. دو سطح صیقلی محکم به یکدیگر فشرده می شوند و کلوروفرم با یک قلم موی کوچک بینشان چکانده می شود. پس از یک دقیقه اتصال انجام می گیرد. همچنین چسب های پایه سیانواکلیت هم می توانند مورد استفاده باشند لیکن در محل نوعی حالت دوده ایجاد می کنند. ما بهترین گزینه برای چسباندن همان کلروفرم است.برای اینکه محل چسباندن حباب هوا ایجاد نشود،باید قطعات تا پایان خشک شدن چسب تحت فشار باشند و تکان نخورند.

پلکسی گلاس

- هنگام استفاده از کلروفرم باید احتیاط شود.زیرا کلروفرم یک ماده ی بیهوشی است و نباید آن را استشمام کنید.ازین رو بهتر است در هنگام استفاده از ماسک استفاده شود.همچنین در صورت تماس با پوست می تواند به پوست حساس آسیب برساند یا ایجاد حساسیت کند.زیرا کلروفرم چربی پوست را می شوید.پس هنگام استفاده خیلی مراقب باشید. 

-برای تهیه پلکسی گلاس در مشهد می توانید به میدان شهدا روبروی خیابان سعدی مراجعه کنید.همچنین برای برش جهت ساخت ماکت به فلسطین ۲۰ پلاک ۲۰ مراجعه کنید.در تهران می توانید به خیابان پامنار مراجعه نمایید. در این خیابان فروشگاههای زیادی برای خرید پلکسی گلاس موجود می باشند که کلیه کارها از قبیل برش،خم کاری،ایجاد طرح و نوشته روی پلکسی انجام می دهند.

 

 

مسیر سایت