سنگ آنتیک

سنگ آنتیك از قرار دادن قطعات شكسته سنگ و خرده سنگ كنار هم (ضایعات و باطله های سنگهای تراورتن) و چسباندن آنها با ملاتهائیكه پایه زرینی دارد تولید می شوند و به عبارتی از مجموع و تركیب باطله ها و ضایعات سنگهای تزئینی تراورتن با مواد افزاینده مختصر دیگر بدست میآیند.


ایده پدید آمدن سنگهای آنتیك از آنجا شكل گرفت كه طراحان و آرشیتكت ها بمنظور هر چه زیباتر كردن فضاها اعم از فضاهای بیرونی و درونی ساختمانها و كف پوش ها و محوطه سازیهای بیرونی نیاز به سنگهایی با فاكتورهای مورد نظر خویش را احساس می نمودند بعلاوه پیشرفت صنعت ساختمان و سلیقه های مختلف این نیاز را بیان میكرد كه سنگهایی با طرحهای مختلف و فاكتورهایی فیزیكی و مكانیكی كیفیت بالا و قیمت مناسب باید در دسترس باشد.

تشكیل ضایعات:
معمولاً در هنگام استخراج معادن تراورتن بویژه در مواقعیكه سنگ دارای كیلواژ، درزه و شكاف و شكستگی باشد و درزه های موجود در سنگ بیكدیگر نزدیك باشند مقدار زیادی و حدود 20% ضایعات بصورت سنگ لاشه ایجاد می شود كه این مواد بعنوان محصولات جانبی معدن بحساب می آیند. البته تولید و ایجاد ضایعات از طریق دیگر هم صورت میگیرد و آن كارخانجات فرآوری سنگ تزئینی تراورتن می باشد كه با توجه به تناژوزنی یك تن سنگ تراورتن ورودی به كارخانه ی فرآوری جهت برش و تهیه پلاك حدود 35% آن بعنوان ضایعات در نظر گرفته می شود و بطور كلی در كارخانجات سنگ ابعاد سنگ زیر cm10 Í cm10 بعنوان باطله در نظر گرفته می شوند. 25% از باطله های معادن سنگ ایران بازیافت می شوند باطله حاصل از معادن سنگ ایران دو برابر استاندارد جهانی است. بیشترین حجم باطله به معادن سنگ گرانیت می باشد.عوامل مهم تشكیل ضایعات و باطله های سنگهای تزئینی:
1- كارخانجات سنگ با توجه به قله های آورده شده به كارخانجات، كه این قله ها دارای شكافهایی بوده كه در موقع برش توسط قله بر در كارخانه باعث ضایعات بیشتر شده و از استحكام معمول محصول نیز میكاهد. 2- براساس آمار بدست آمده ، یك تن سنگ زمانیكه از معدن خارج میگردد 50% آن ناسالم و غیر قابل استفاده است كه ضمن ایجاد ضایعات در نتیجه مصرف كننده باید برای هر یك تن سنگ دو برابر بهای آنرا بپردازد. 3- معمولاً پلاكهائیكه در كارخانجات سنگبری، استفاده میگردند یا تولید می شوند بعلت عدم دقت در حمل غالباً باعث ایجاد شكستگی در لبه ها، تركها و یا خراش در سطح ساب خورده می شود و باعث ایجاد ضایعات می شود. 4- توسط دستگاه بلوك بر 5- توسط اره گروههای چند تیغه ای 6- توسط چكش 7- چنانچه امتداد لایه ها بموازات راستای چین خوردگی نباشد سنگ شكستگی بیشتری دارد 8- تأثیر گسله های و درزه ها بر سنگها 9- سنگهای واقع در نواحی شكسته 10- روند استخراج در جهت عكس شیب طبقات نباشد 11- معادنیكه بروش انفجاری استخراج میگردند در اثر ضربه انفجار بمیزان زیادی درزه ایجاد می شود كه در زمان برش یا صیقل منجر به شكستن پلاك و ایجاد ضایعات میگردد 12- توسط دستگاه سیم برش هنگام برش سنگ

مقایسه كاربردی ضایعات سنگهای گرانیتی و تراورتن:
1- بسته بنوع سنگ می توان از آنها استفاده های زیادی كرد، اگر سنگهای ضایعاتی از نوع آذرین باشند كه سخت می باشند می توان از آنها برای تولید سنگفرش استفاده نمود، ولی اگر سنگهای نرم باشند مانند تراورتن می توان آنها را به پودرسنگ تبدیل نمود یا از آنها برای تهیه سنگهای آنتیك كه در نماها استفاده می شود بهره برد. 2- معادن سنگ گرانیت 25% معادن سنگ را تشكیل میدهند و بیشترین ضایعات سنگها هم مربوط به سنگ گرانیت میباشد زیرا روش استخراج در این معادن فاصله زیادی با استانداردهای جهانی دارد ولی در معادن سنگ نرم از جمله تراورتن با توجه به استفاده از روشهای مكانیزه ، مقدار باطله در حد كمی است و در گذشته قطعات كوچك سنگ تراورتن در معادن دپو می شدند ولی هم اكنون با افزایش قیمت سنگ، فرآوری این قطعات از نظر اقتصادی توجیه پذیراست.دلائل استفاده از ضایعات سنگهای تراورتن جهت تولید سنگهای آنتیك:
1- مقاومت قابل قبول سنگهای تراورتن 2- سختی كم 3- قابلیت ساب و برش 4- استحكام بالا و شكل پذیری 5- بلوری بودن 6- چگالی زیاد7- زیبایی ظاهر 8- وجود تخلخل جهت چسبیدن كامل به ملات 9- سهولت دسترسی 10- عدم امكان آلتره شده ذخایر آن 11- تنوع رنگها 12- ارزانی نسبت به سایر سنگها 13- عدم وجود ساختارهای تكنونیكی بروی این ذخایر بدلیل جوان بودن آنها(كوارترنر) 14- شرایط استخراج ایده آل دارند بهمین دلیل اغلب با لایه بندی افقی، شیب كم و در نقاط كم ارتفاع و قابل دست یابی تشكیل میگردند 15- مقاومت فشاری 16- جذب رطوبت 17- در مقابل قلیایی ها مقاومند 18- و از دلائل دیگر افزایش صادرات سنگهای تراورتن باعث بالا رفتن توان مالی معدنكاران و ایجاد واحد فرآوری باطله شده. 

شرایط استفاده از ضایعات سنگهای تراورتن در تولید سنگهای آنتیك:
1- قطعات سنگ بایستی از نظر وضعیت میكروتكتونیكی و وجود درزه و شكافها ارزیابی شوند 2- قطعات سنگ مورد نظر بایستی قابلیت برش و سایش و مقاومت در جهات مختلف با در نظر گرفتن تجربه كارگر سنگبر3- مشاوره با استاد كارسنگ4- بررسی سطح صیقلی سنگ از نظر زیبایی و قیمت گذاری و بازاریابی5- شرایط فنی برش 6- انجام آنالیز كانی شناسی بروش اشعه مجهول (x –Ray) در چند نمونه بارز Typical جهت بررسی حضور كانی های رسی و كوارتز در سنگهای آهكی 7- تهیه چند مقطع نازك از نمونه های ضایعات جهت بررسی تأثیر پدیده آلتراسیون در سنگ 8- انجام محاسبات تعیین ذخیره دپوی باطله ضایعات سنگ9- ارائه طرحهای بهره برداری و بررسی فنی و اقتصادی 10- بحث بر روی بهره برداری ضایعات سنگهایی كه در برابر قلیایی ها مقاومند مانند آهك متراكم، دولومیت، مرمر، منیزیت و ماسه سنگهای آهكی.

سنگهایی كه شرایط لازم جهت تولید سنگهای آنتیك را دارند:
ضایعات سنگهایی كه در برابر قلیایی ها مقاومند مانند آهك متراكم، دولومیت، مرمر، منیزیت و ماسه سنگهای آهكی.

ویژگیهای سنگهای آنتیك براساس مطالعات انجام شده:
1- مقاوم درمقابل سایش 2- تنوع رنگ در آنها (بیش از 20 رنگ مختلف) 3- دارای عمر مفید و طولانی 4- دارای وزن كم 5- صادرات آنها بسهولت انجام میگیرد چون بسته بندی آنها هم بسهولت انجام می شود 6- قابلیت تحمل گرمایی بالایی دارند بهمین دلیل در ساخت فضای خارجی شومینه ها مورد استفاده قرار میگرند 7- در فضای داخلی و خارجی ساختمانها مورد استفاده قرار میگیرند 8- مصونیت در مقابل یخ زدگی9- بسادگی قابلیت برش دارند10- این سنگها در اثر قرارگرفتن در معرض عوامل آلاینده كثیف شده و بهمان كیفیت قابل تمیز شدن می باشند 11- به مدلهای مختلف می توان آنها را تولید نمود 12- محل تولید آنها در مناطقی كه نیروی كار ارزان و تولید محصولات با روشهای دست ساز انجام گیرد 13- این محصولات نیاز به نگهداری كم دارند 14- تكنولوژی تولید این محصولات با بكارگیری حداكثر مواد طبیعی و حداقل افزودنی(چسب و رزین) انجام میگیرد 15- ضد آتش 16- جاذبه انرژی 17- درمحیطهای سالم و بهداشتی مانند بیمارستانها، خدمات غذایی، محیطهای تحصیلی، خانه های بهداشت مورد استفاده قرار گیرند 18- در محیطهای مرطوب و خیس بكار میروند 19- رنگ بخشی از اجزاء سنگ محسوب می شود و در زمان طولانی بصورت ثابت در می آید 20- چسب ها یا ملاتهای این محصولات الزاماً نبایستی رنگ آمیزی شوند و رنگ آمیزی آنها به انتخاب مصرف كننده است و سلیقه ای است. 

مقایسه سنگهای آنتیك و سنگهای طبیعی(پلاك سنگها):
1- سنگهای آنتیك از تنوع بیشتری نسبت به سنگهای طبیعی برخوردارند. 2- از نظر مقاومت سنگهای آنتیك در برابر فشار، انعطاف پذیری و یخ زدگی و خراش برداری از وضعیت بهتری نسبت به سنگهای طبیعی برخورداند. 3- وزن سنگهای آنتیك نسبت به سنگهای طبیعی كمتر است بهمین دلیل در صنعت ساختمان از مطلوبیت بیشتری برخوردارند. 4- سنگهای آنتیك در ضخامتهای كمتری قابلیت برش و قالب گیری دارند. 5- از نظر قیمت سنگهای آنتیك بعلت بكار بردن چسب های رزین بعنوان چسباننده ذرات بیشتر از سنگهای طبیعی می باشند 6- از لحاظ مقدار باطله سنگهای آنتیك ضایعات نداشته چون خود آنها از باطله سنگهای طبیعی تولید شده اند. 7- سنگهای طبیعی بعلت وجود رگه و برش در حمل و نقل حدود 15% پرت دارند ولی سنگهای آنتیك طوری بهم فیكس می شوند كه تا هنگام نصب هیچگونه آسیبی نمی بینند. 8- از لحاظ وزنی سنگهای آنتیك بطور چشمگیری سبكتر از سنگ طبیعی می باشند. 9- از نظر نصب بمراتب آسانتر و راحتر از سنگهای طبیعی می توانند نصب شوند.

آنالیز شیمیایی باطله های تراورتن جهت تولید سنگهای آنتیك:
كربنات كلسیم ca co3، سیلیس Sio 2، پیریت Fes2، كربنات كلسیم و منیزیوم Ca Mg Co3، رس Fe2 o3 + Al 2o3 ، سولفات So 4 -2، مواد آلی c 

تأثیرات تنوع رنگهای سنگ در تولید سنگهای آنتیك:
1- سنگهای آهكی درشت و متبلور بدلیل جلا و درخشندگی، در صورتیكه رنگهای شفاف داشته باشند از مرغوبیت بهتری برخوردارند. 2- سنگهای آهكی با بافت اُ اُلیتیك در مقطع صیقلی( سنگ نمای تراش و صیقل خورده) در صورتیكه از رنگ شفاف و مناسب برخوردار باشند ممكن است زیبایی خاص داشته باشند. 3- متن یكدست و یكنواخت در سنگهای آهكی میكریتی مثل سنگ آهكهای كرتاسه، ائوسن و الیگوسن ایران (سازندقم، آسماری، جهرم) وسنگهای آهكی سازند های مختلف ژوزسیك، بدلیل دارا بودن رنگهای مختلف از سیاه تا خاكستری، كرم، زرد و لیمویی و سفید می توانند ایده آل باشند. 4- سنگهای آهكی دارای پوسته درشت مثل استراها بدلیل اینكه ساختمان داخلی فسیلها در مقاطع مختلف در یك سطح صیقلی نمایش داده می شوند ممكن است نمای جذابی داشته باشند.

ابعاد ضایعات و باطله های پلاكها وكاربرد آنها:
1- ضخامت 2 الی 2.5 سانتی متر جهت پوشش نمای خارجی و كف ساختمان و یا پوشش دیواره های داخلی ساختمان. 2- ضخامت 5 الی 7 سانتی متر برای استفاده در پله ساختمانها. 3- ضخامت 5 الی 10 میلی متر و ابعاد 20 × 10 سانتی متر بعنوان كاشی و جهت پوشش نمای داخلی حمام و آشپزخانه، در اینحالت دقت در یكنواخت بودن ضخامت و طول و عرض كاشی و گونیا بودن اضلاع بسیار مهم است.

چسبانده های سنگهای آنتیك:
1- چسبانده ها دارای تركیبات ساختاری رزینی هستند كه به همراه با پر كننده ها برای چسباندن دانه ها بكار میروند و پس از سخت شدن، پر كننده ها را كاملاً بهم فیكس می نمایند و سنگی فشرده و مقاوم را بوجود می آورند. 2- رایج ترین چسب ارگانیكی كه مورد استفاده قرار میگیرد رزین پلیمری غیر اشباع و چسب اورتومتالیك كه رزین نیمه سختی با حداقل واكنش می باشد. 3- چسب ها یا ملات سنگهای آنتیك الزاماً نبایستی رنگ آمیزی شوند و رنگ آمیزی آنها به انتخاب مصرف كننده است و سلیقه ای است.برای دفع ضایعات همواره نكات ذیل بایستی مد نظر باشد:
1- سهولت انجام عملیات دفع ضایعات. 2- هزینه عملیات دفع ضایعات با توجه به واحد حجم سنگ تولیدی.3- موقعیت محلی كه برای دفع ضایعات در نظر گرفته شده است. 4- سرعت پر شدن محل دفع ضایعات. 5- درمعادن زیرزمینی مناطقی كه كار استخراج در آنها به اتمام رسیده است می توان آنها را با ضایعات پركرد. 6- نصب تابلوی محل دپوی ضایعات. 7- فاصله ی دپوی ضایعات از محل سنیه كار از بابت جلوگیری از آلودگی زیست محیطی. 8- تفكیك دپوی ضایعات از دپوی مواد معدنی. 9- احداث كارخانه بازیافت ضایعات در جوار دپوی ضایعات از نظر اصول فنی و مهندسی و توجیهات اقتصادی. 10- محل های ریختن مواد باطله بایستی در پروژه ها مشخص گردند.

مشكلات و معایب و نواقص فرآوری سنگهای آنتیك و هم چنین مشكلات سنگهای آنتیك تولید شده:
1- آب: با توجه به پردازش ضایعات، دوغاب و خرده برشها اهمیت آن خیلی زیاد شده است كه این امر، بویژه دركارخانجات فرآوری آشكار است. 2- عدم شناخت كافی نسبت به تكنولوژی جدید دستگاههای مورد نیاز. 3- عدم وجود مركز اطلاع رسانی علمی و بازرگانی در این زمینه. 4- كمبود متخصصان كارآمد در بخش سنگهای آنتیك. 5- عدم تخصیص اعتبار لازم. 6- استفاده از سنگهای تراورتن و مرمریت و مرمرها در فضای باز بدلیل بارانهای اسیدی شهرهای بزرگ مثل تهران، پس از چند سال درخشندگی ، كیفیت خود را از دست داده و چهره ساختمان را كهنه تر نشان مید هند. 7- استفاده از سنگهای گرانیتی كه پرتو زا هستند در فضاهای بسته و مرطوب (مانند ایستگاهها ی مترو) خطرناك هستند. 8- مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اعلام نمود كه 20 واحد آلاینده زیست محیطی در این استان در 3 ماهه نخست سال جاری 85 ، اخطار تعطیلی دریافت كرده اند كه این واحد ها عمدتاً سنگبری، بازیافت ضایعات، پخت آسفالت كه تخلیه آلاینده های آنها در محیط تأثیر مطلوبی بر منابع آب، خاك و هوای منطقه دارد. 9- پائین بودن میزان تقاضا برای مصرف سنگهای باطله فرآوری شده را می توان عامل اصلی تمایل بخش خصوصی به تولید این محصول داشت.

توجیه اقتصادی سنگهای آنتیك:
1- از نظر قیمت، سنگهای آنتیك بمراتب قیمتی كمتر از سنگهای طبیعی دارند، چرا كه كارهای دشواری كه روی سنگ طبیعی برای رساندن آن به بازار و قابل استفاده كردن آن انجام می شود در مورد سنگهای آنتیك غیر ضروری می نماید و دارای وزنی كمتر و ضخامتی كوچكتر می باشند.
2- قطعات تخت آن در مقیاس m2 و قطعات باریك آن در مقیاس متر بفروش میرسد.
3- سنگهای ضایعاتی بدست آمده بصورت تنی فروخته می شوند.
الف) مقایسه فروش سنگ تراورتن و فروش ضایعات آن: سنگ تراورتن كه معمول آن حدود تنی هفتاد هزار تومان میباشد در هر تن حدود هفت متر مربع 7m2 سنگ تولید می شود، در حالیكه هر تن Ton هزینه ای معادل 30000 تن را جهت برش در بردارد كه پس از برش هر متر آن حدود 6000 تومان را جهت رزین و ساب بخود اختصاص میدهد. پس هر تن سنگ تراورتن 106= 30+6+70 تومان هزینه داشته تا 7m2 سنگ بدهد، یعنی هر متر پانزده هزار تومان، این سنگ در بازار به متری 19-17 هزار تومان فروخته می شود یعنی بازاء برش هر تن سنگ حدود 30-14 هزار تومان سود حاصل می شود. در حالیكه ضایعات سنگ تراورتن به تنی حدود 6-5 هزار تومان فروخته می شود، بازاء هر تن ضایعات حدود هفت متر 7m سنگ آنتیك بدست میآید. هزینه فرآوری ضایعات حدوداً معادل همان هزینه در سنگ ساختمان است یعنی هر تن حدوداً 40 هزار تومان را در بر دارد و از فروش آن بازاء هر متر حدوداً 000/000/1000 ریال حاصل می شود.
ب) فروش معرق: در معرق بهمین شكل هزینه ی سنگ برنز و ضایعات بكار رفته تا حدود هر متر مربع 40 هزار تومان بعلاوه دستمزد روزانه 15 هزار تومان كارگر معادل 30 هزار تومان جهت 2 روز ساخت یك متر مربع 1m2 معرق با در نظر گرفتن اجاره كارگاه مصالح، ابزار آلات حدوداً هشتاد هزار تومان 80000 تومان بازاء هر متر مربع m2 میباشد. در حالیكه هر متر مربع بین 300- 200 هزار تومان به قیمت كیفیت در ساخت بفروش میرسد لذا مشاهده میگردد كار با ضایعات در صورتیكه با برنامه ریزی و بصورت گسترده انجام می شود بسیار مقرون بصرفه خواهد بود.
ج) واحدهای كانه آرایی سیار و قیمت تمام شده: واحدهای كانه آرایی سیار قیمت تمام شده فرآوری باطله را كاهش میدهند.
د) واحدهای سنگبری كشور و سرمایه و گردش مالی: در حال حاضر حدود 5000 واحد سنگبری با 37 هزار میلیارد ریال سرمایه و گردش مالی 25 هزار میلیارد ریال در كشور فعال هستند. 
ه) قیمت سنگهای آنتیك مصنوعی: اگر قیمت یك متر مربع سنگ معمولی بین 25 تا 30 دلار باشد سنگ مصنوعی دارای قیمتی بین 37 تا 40 دلار میباشد.
و) دلائل بحران سنگ در ایران با توجه به بحران اقتصادی: 1- سیطره مافیای سنگ كه با تحمیل باجهای گزاف بر تولید كنندگان سنگ، سبب گران شدن و در نتیجه غیر رقابتی شدن قیمت این كالا شده است 2- واردات سنگهای خارجی بویژه از كشور چین كه بدلیل قیمت ارازان سنگ ایرانی را در معرض رقابتی نا برابر قرار داده است. 3- گسترش فراوان كارخانه های سرامیك در سالهای اخیر كه هر یك معادل صد واحد سنگبری كاشی تولید میكنند و با قیمتی بسیار ارزانتر از سنگ بدست تصرف كننده میرسانند. 
ر) دلائل سودآوری ضایعات در سنگها: با توجه به اینكه بازیافت باطله ها در كنار مواد اولیه (معدن و كارخانه) صورت میگیرد و هزینه های جانبی ذیل را نخواهیم داشت: 1-هزینه حمل و نقل 2- هزینه حفاری 3- هزینه بهره برداری
ز) ارزش افزوده سنگ تراورتن: ارزش افزوده سنگ تراورتن پنج دلار( 5 دلار) در هر متر مربع سنگ میباشد.
س) هزینه دفع ضایعات دوغاب پردازش در ایتالیا: با در نظر گرفتن پردازش m2 10000 محصول در ماه و احتساب هزینه دفع ضایعات دوغاب پردازشی كه امروزه در ایتالیا در حدود یك دلار $ 1 برای هر m2 است. 
ش) سنگهای مصنوعی آنتیك و قاچاق آنها و ارزش افزوده: سنگهای مصنوعی فاقد ارزش افزوده هستند و در واقع با ورود آنها تنها ارز از كشور خارج میگردد و از طرفی بخاطر عدم وجود هیچگونه كنترلی بر اینگونه سنگها، بسیاری از آنها پس از ساخت بهمراه طلا، حتی به قیمت سنگ طبیعی ناآشنا فروخته می شوند، و هم اكنون در كشور ما درصد زیادی از سنگهای قیمتی استخراج شده بصورت قاچاق از كشور خارج میگردد و از طریق دبی و امارات برای فرآوری به كشورهایی مانند هند و پاكستان میرود و بعد از فرآوری دوباره بطور قاچاق وارد كشور می شود و اینكار باعث می شود دیگران از ارزش افزوده مواد اولیه ما استفاده نمایند كه در نتیجه باعث می شود در كشور ما كارهای تولید متوقف شود و قاچاق سنگ فیروزه بخارج از كشور جزو این موارد باشد و بنا به گفته كارشناسان ظرف یك دهه گذشته از 70% فیروزه تراشان در بازار رضا مشهد كه قطب اصلی تراش نگین ایران است تغییر شغل داده اند.

بزرگترین مصرف كنندگان سنگهای باطله فرآوری شده و افزایش واحدهای كانه آرایی سیار: 
شهرداریها و ارگانهایی كه فعالیتهای عمرانی دارند بعنوان بزرگترین مصرف كنندگان سنگهای باطله فرآوری شده كشور میباشند و در صورتیكه شهرداریها میزان مصرف سنگهای باطله فرآوری شده را افزایش دهند بخش خصوصی بدنبال ایجاد واحدهای كانه آرایی سیار خواهد رفت . با سرمایه گذاری در این زمینه اقدام به فرآوری سنگهای باطله خواهد كرد.
الف) تعداد واحدهای كانه آرایی جهت فرآوری سنگهای باطله: تاكنون 5 (پنج) واحد كانه آرایی جهت فرآوری سنگهای باطله در كشور ایجاد شده كه فقط یكی از آنها در كنار معدن مستقر است و بقیه دركارگاههای خارج از معادن مستقر شده اند. 
ب) كارخانجات سنگهای تراورتن فرآوری شده خارج از كشور: 1- كارخانه سنگ منطقه جبل علی دوبی 2- كارخانه سنگ شارجه، در حال حاضر فرآوری سنگهای ایرانی در یك كارخانه در منطقه جبل علی دوبی انجام می شود كه توان تولید این كارخانه حدود m2 15000 متر مربع سنگ در ماه است و كارخانه دیگری در شارجه احداث گردیده كه علاوه بر خرید سنگ خام مقداری از سنگهای تراورتن تولید ایران را فرآوری و صادر میكند.
ج) بزرگترین پروژه بازیابی زمین در جهان: اولین جزیره جهان جزیره نخل جمیره در دبی بمساحت km2 30 بخشی از برنامه ای است كه بزرگترین پروژه بازیابی زمین در جهان خوانده می شود و نتیجه 5 سال جابجایی میلیونها تن از شن و ماسه های خلیج فارس و سنگهای استخراج شده است.
د) مهد صنعت سنگ تزئینی جهان: منطقه كارا را ایتالیا بعنوان مهد صنعت سنگ تزئینی جهان شناخته می شود و تكنولوژی تولید سنگهای آنتیك و مصنوعی از سال 1960 در ایتالیا پدید آمد و اولین كارخانه تولید سنگهای آنتیك و مصنوعی مربوط به شركت برتون ایتالیایی بوده كه پیش از 80 نمایندگی در كشورها و 3 نمایندگی در ایران دارد. 
ه) پر مصرف ترین كشوری كه از سنگ تراورتن استفاده می نماید و سنگهای تراورتن نیمه فرآوری شده: بخش عمده صادرات سنگهای تزئینی ایران بخارج از كشور سنگهای تراورتن است كه 90% سنگ تراورتن تولید شده در دنیا بمصرف آمریكا میرسد و این سنگها بصورت نیمه فرآوری شده بخارج صادر شده و حدود 50% ارزش افزوده این سنگها نصیب كشور می شود. سنگهای تراورتن با ضخامت دو برابر آنچه مورد نیاز بازار آمریكاست حمل می شوند و در آنجا پس از فرآوری و برش و كاهش ضخامت سنگ، این محصول به خریداران آمریكا فروخته می شود و البته این فرآوری بین 15 تا 20% ضایعات بهمراه دارد.
و) ایجاد واحد كانه آرایی سیار دركنار معدن: تاكنون تنها واحد كانه آرایی در كنار معدن سنگ در سیرجان قرار دارد.
ر) احداث اولین كارخانه تولید سنگهای مصنوعی در خوی: احداث اولین كارخانه تولید سنگهای مصنوعی در خوی با استفاده از ضایعات سنگهای طبیعی روزانه m2 120 سنگ مصنوعی كه مقاومت آنها 4 برابر سنگهای طبیعی است تولید خواهد شد.
ز) استاندارد جهانی از هر تن سنگ ماده معدنی قابل استخراج شده: استانداردهای جهانی از هر تن سنگ معدن حدود 650 كیلوگرم ماده معدنی قابل استخراج می شود گفت این رقم درایران حدود kg350 و با این ترتیب در كشورهای دیگر از دو سوم سنگ استخراج شده ماده معدنی قابل مصرف حاصل می شود ولی در ایران این رقم به یك سوم میرسد.
س) ضایعات سنگ در كشور ما (ایران) با ذكر مثال یكی از معادن سنگ تراورتن: در كشورما 90% ضایعات مواد نرم جهت تولید پلاك مورد استفاده قرار میگیرد. هم چنین در معدن سنگ تراورتن دینگه كهریز همدان در مسیر همدان- ملایر بلوكهای كوچكتر و با وزن حدود 7 تن كمتر جزء ضایعات محسوب میگردد و از مواد باطله برای تولید سنگهای آنتیك و لقمه استفاده میگردد.
ش) میزان سنگهای بریده شده از سال 83 تاكنون: میزان سنگ بریده شده از سال 83 تاكنون در بیش از 5000 واحد سنگ فرآوری شده كشور بالغ بر m2 000/000/70 میلیون متر مربع می باشد.
ق) میزان دخایر تراورتن و مرمر در كشور: تراورتن حدود 450 میلیون تن و مرمر 44 میلیون تن برآورد شده است

 

 

width=span style=

/span

br /color: #008080; font-size: medium;می و بازرگانی در این زمینه. 4- كمبود متخصصان كارآمد در بخش سنگهای آنتیك. 5- عدم تخصیص اعتبار لازم. 6- استفاده از سنگهای تراورتن و مرمریت و مرمرها در فضای باز بدلیل بارانهای اسیدی شهرهای بزرگ مثل تهران، پس از چند سال درخشندگی ، كیفیت خود را از دست داده و چهره ساختمان را كهنه تر نشان مید هند. 7- استفاده از سنگهای گرانیتی كه پرتو زا هستند در فضاهای بسته و مرطوب (مانند ایستگاهها ی مترو) خطرناك هستند. 8- مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اعلام نمود كه 20 واحد آلاینده زیست محیطی در این استان در 3 ماهه نخست سال جاری 85 ، اخطار تعطیلی دریافت كرده اند كه این واحد ها عمدتاً سنگبری، بازیافت ضایعات، پخت آسفالت كه تخلیه آلاینده های آنها در محیط تأثیر مطلوبی بر منابع آب، خاك و هوای منطقه دارد. 9- پائین بودن میزان تقاضا برای مصرف سنگهای باطله فرآوری شده را می توان عامل اصلی تمایل بخش خصوصی به تولید این محصول داشت.

مسیر سایت