پلی استون - سالید سرفیس

 

ساليد سرفيس معجزه علم نام گرفته است چون در حقيقت رزيني پليمريست كه در اثر تركيب با فيلري چون RTH به ماده اي تحت عنوان ساليد سرفيس بدل مي شود و همه ويژگي هاي آن متاثر از همين مسائله است كه محصول نهايي شباهت بسيار به سنگ دارد و قطعات مختلف آن بدون درز در كنار هم قرار مي گيرند، زيرا در عملياتي كه هنگام چسباندن آن انجام مي شود، همان اتفاقي رخ مي دهد كه در فرايند توليد محصول رخ مي دهد؛ بنابر اين ساليد سرفيس را مي توان سنگي پليمري، بر شمرد كه ضمن داشتن همه قابليت هاي سنگ مي تواند در قطعات بسيار بزرگ و با ميزان انعطاف و خميدگي مورد نظر و دلخواه توليد شود.
ساليد سرفيس خصوصيات قابل توجهي، به خصوص براي استفاده در سرويس هاي بهداشتي و آشپزخانه ها دارد و جالب اينجاست كه در كنار همه ويژگي هاي مفيدي كه دارد، اين ماده به سختي سنگ است و به زيبايي آن، اما با اين تفاوت كه سنگي است در 41رنگ متنوع! بنابراين دست افراد براي انتخاب كاملا باز است.
مي‌توان قطعات كوچك ساليد سرفيس را در كنار هم قرار داد و چنان به هم چسباند كه هيچ درزي نداشته باشد و حتي تا كيلومترها كاملا يكپارچه شود؛ هر نوع انعطاف و پيچ و خمي را به كمك پلي استون مي توان ايجاد كرد. بنابراين به هيچ عنوان دست طراح را در ارائه طرحي زيبا براي سرويهاي بهداشتي و ساير مواردي كه از اين ماده استفاده مي شود بخصوص رستورانهاي FAST FOOD، نمي بندد و شايد حتي به طراح براي طراح هاي متنوع تر و متفاوت تر هم ايده بدهد. انعطاف قابل توجه ساليد سرفيس يكي از مزيت هاي بخصوص و منحصربه فرد اين مصالح ساختماني است، يعني مثل پلاستيك مي‌توان آن را به هر شكلي درآورد. هر سطحي را مي‌توان با هر نوع قوسي به كمك اين ماده پوشاند.


ساليد سرفيس لااقل 15سال عمر مفيد دارد و پس از اين مدت نيز تغيير رنگش در اثر تماس با مواد غذايي رنگي يا خراشيدگي ها و خردگي ها و ترك هاي احتمالي اش با يك سمباده ساده از بين مي رود و دوباره به شكل اول برمي گردد. جالب اين كه حتي پس از شكستن بخشي از آن با تعمير دوباره‌اش، مي‌توان مجددا از آن استفاده كرد، آخرين مرحله براي اين ماده اين است كه مي توان از بازمانده هاي آن براي كاربري ديگري بهره گرفت! در كنار همه اين ويژگي هاي سازه اي ، كاملا آنتي‌باكتريال است، چون درزي ندارد كه ميكروب‌ها بتوانند در آن نفوذ كنند، بنابراين به سادگي تميز مي‌شود. اين ماده جادويي در مقابل لكه و جرم نيز مقاوم است و در اين موارد در مقايسه با سنگ كه شباهت بسياري به آن دارد وزن چنداني ندارد، تكه‌هاي مستعمل آن مجددا قابل بازيافت است و...
از ساليد سرفيس، در ساخت وان حمام، روشويي، توالت، پوشش سطوح مختلفي چون ميز، كابينت آشپزخانه و... استفاده مي‌شود.
به علت آنتي‌باكتريال بودن در اماكن عمومي از جمله فرودگاه‌ها، رستوران‌ها و... مي‌تواند انتخابي مناسب تلقي شود.

 پلی استون ماده چندان ارزانی نیست، مواد اولیه آن در كشور تولید نمی شود و وارد كردن آن تقریبا با هزینه های زیادی همراه است. در نهایت هر متر از پلی استون ۱۶۵هزار تومان قیمت خواهد داشت و در نگاه اول ممكن است به نظر برسد استفاده از آن چندان مقرون به صرفه نیست. امااگر نگاهی كلی به این محصول داشته باشیم می بینیم در درازمدت استفاده از آن كاملا به صرفه خواهد بود. پلی استون تقریبا پرت ندارد از همه حجم تولید آن می توان به طور مفید استفاده كرد و در طول زمان كاربری نیز مشكلی ایجاد نخواهد كرد. علاوه بر زیبایی تا سال های سال قابل استفاده است و... با توجه به همه این ویژگی ها مطمئنا استفاده از آن در درازمدت به صرفه خواهد بود. 

ضمن دقت به این نكته كه در حال حاضر مثلا برای پوشش كابینت های آشپزخانه ها استفاده از MDF در كشور ما رایج است و قیمت MDF نیز بسیار بالا است. نگاهی اقتصادی و البته از نوع آینده نگرانه و نه كاسب كارانه، ثابت می كند پلی استون آنقدر مزایا دارد كه درباره اش (هم برای تولید و هم استفاده) جدی تر فكر كنیم!

محصولات استارون با تنوع 70 رنگ به هفت گروه عمده تقسيم شده‌اند كه براساس اندازه و فشردگي ذرات رنگي بكار گرفته شده تقسيم شده‌اند. براي ديدن مجموعه كامل هر گروه روي آن كليك كنيد. 
Tempest


Breccia -  داراي دانه‌هاي شفاف و مات مي‌باشد. Quarry - داراي ذرات موزاييكي بزرگتر مي‌باشد كه شباهت بيشتري به گرانيت دارد.

 

Talus -رنگ‌هاي شفاف با قطعات كريستالي كه در سايزهاي مختلف قابل دسترسي هستند. Solid - رنگ‌هاي روشن اين گروه از انواع ايده‌آل براي سطوح كانتر مي‌باشند كه داراي استفاده بسيار زياد هستند. سينك‌هاي استارون در سه رنگ سفيد روشن، عاجي و مرواريد قابل دسترس هستند.  

 


Sanded -در اين گروه از ذرات ريز شني در دامنه وسيعي از رنگ‌هاي يكنواخت با زمينه و متفاوت با آن استفاده شده است .  


Aspen -يك محصول شبه كوارتز كه تركيب زيبايي از ذرات متوسط و ريز در يك زمينه مات را تشكيل مي‌دهد. 

 


Pebble -تركيب زيبايي از ذرات ريز به همراه ذرات متوسط و درشت كه باز هم نوعي طرح گرانيتي به شمار مي‌رود.  

 

کاربردها :

سطوح آشپزخانه 

سطوح يكپارچه 100% اكلرليك استارون باعث چند برابر شدن زيبايي در آشپزخانه مي‌شود. در كنار زيبايي محصولات استارون اين محصولات بسيار كاربردي و نگهداري از آن بسيار آسان است. محصولات استارون داراي سطوح صيقلي غيرقابل نفوذ مي‌باشند كه جايي را براي جمع شدن باكتريي‌ها و ساير آلودگي‌ها باقي نمي‌گذارد. كاربر محصولات استارون در آشپزخانه و سينك‌ها خلاصه نمي‌شود. دوام و سهولت نگهداري محصولات استارون دامنه وسيعي از كاربردها مثل ميز و كنار پنجره و كانترها و حتي ديوارها را شامل مي‌شود.

 

 

مسیر سایت