چوب ترمو(thermowood)

چوب یکی از اولین موادی است که در دست انسان از چند صد قرن پیش تا کنون بوده و یکی از اولین دلایل آن این است که به طور طبیعی در اکثر نقاط وجود دارد چوب ماده پرارزشي است كه در مصارف عادي نسبت به عوامل شيميايي، فيزيكي و جوي مقاوم است.
چوب، نه مانند بسياري از فلزات است که در مجاورت هوا به سرعت اكسيد مي شوند و نه مثل برخي سنگها و مصالح ساختماني که در مقابل گاز كربينك موجود در هوا تجزيه مي شوند.
چوب به دليل عايق نسبي بودن در برابر حرارت، در عايقکاري هاي حرارتي و نيز ساخت دسته ي افزارهاي داغ كاربرد گسترده اي دارد. چوب به دليل داشتن ضريب هدايت حرارتي بسيار زياد، داغ نمي شود و به همين دليل كبريت از چوب ساخته مي شود. ضمن اين كه در دماي اندك نيز يخ نمي بندد.
با اعمال روشهاي علمي مي توان در ساختار چوب تغییراتی ایجاد کرد و با حفظ زیبایی ظاهری و خواص باطنی آنرا در فضاهای خارجی مصرف نمود .

 • فرآیند ترمو ( Thermo)
 • فرآیند اشباع(Impregnation)

 

 

ترمو چیست و ترمووود چگونه چوبی است :01DAAPOA1


از سالهای بسیار دور بشر به این مطلب پی برده بود که سوزاندن و نیم سوز کردن چوب مقاومت آن را در مقابل بسیاری از عوامل جوی در محیطهای بیرونی افزایش چشمگیر می دهد و در این راستا تحقیقات بسیار گسترده در کشور های مختلف در این زمینه آغاز شدکه منجر به تولید ترمووود گردید. در این حالت چوب دو سوم مرحله ذغال شدن را طی مینماید و عملا ساختار درونی آن تغییر میکند که همین تغییر ساختار منجر به مقاوم تر شدن و مزایای دیگر میگردد .

فاز اول:
ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه ترمووود آنها را تا 100 و سپس 130 درجه سانتی گراد تحت شرایط خاص گرما می دهند که این مطلب باعث خشک شدن چوب و کاهش رطوبت چوب می شود

فاز دوم:
حرارت را 180 تا 220 درجه سانتی گراد تحت همان شرایط بالا برده و در این حالت کلیه صمغ و رطوبت چوب خارج شده و به صفر نزدیک می شود و ساعتها در این دما و شرایط باقی می ماند و تمام قسمتهای چوب تا مرکز آن به رنگ قهوای روشن در می آید.

فاز سوم:
چوب آرام آرام سرد شده تا دمای آن به 100 درجه سانتی گراد برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب دمای آن را به دمای محیط می رسانند. در این مرحله چوب رطوبت جذب کرده و رطوبت نهایی آن به 4 تا 6 در صد می رسد .

 

 

03DKATASIفرآيند  (  OHT)

فرآيند OHT گونه ای نوین از مبحث ترمو برايفرآوري چوب آلات بوده که منجر به افزايش دوام چوب به ميزان قابل توجهي مي شود. اساسفرآيند OHT حرارت دهي چوب در محدوده دمايي 220-210 درجه سلسيوس  طي مدت زمان 20 الي 40 ساعت ميباشد که اين پروسه طي سه مرحله گرم کردن، فرآوري و خنک نمودن انجام مي‌شود. 
درفرآيند OHT، عمل انتقال حرارت به چوب توسط روغن هاي گياهي کاملاً طبيعي انجام شدهدر نتيجه چوب توليد شده طي اين فرآيند علاوه بر دوام زياد، فاقد هرگونه موادشيميايي بوده و از نظر سلامت زيست محيطي و ايمني نيز گزينه‌اي بسيار مطلوب به حساب‌مي آيد. 
در اين فرآيند، بعلت استفاده از روغن جهتانتقال حرارت بجاي بخار آب، عدم حضور اکسيژن بصورت 100 درصد بوده که باعث مي‌شوددرعين دست‌يابي به دوام بسيار بالا، حداقل ميزان کاهش مقاومتهاي فيزيکي و مکانيکيدر مقايسه با تمام فرآيندهاي ترمو وود حاصل شود.

کاربرد ترمووود:
چوبهای ترمو برای فضاهایی که در شرایط جوی همچون سرما و گرما و بارندگی و رطوبت و حشرات و UVآفتاب قرار دارند قابل استفاده می باشند که از آن جمله می توان نمای بیرونی ساختمان ،کف محوطه های باز(دکینگ)، پل، فلاور باکس، کنار استخر، آلاچیق، پرگولا، سونا، کلبه و ویلای چوبی و... را نام برد. 
روش نصب ترمووود:
چوبهای ترمو روی زیر سازی انجام شده (فلزی یا چوبی) با اتصالاتی همچون پیچ یا میخ ضد زنگ نصب که و نیاز است تا از مصالح ساحتمانی فاصله داشته و همچنین گردش هوا در اطراف ترمووود نیز ضروری می باشد. در نصب زیر سازی رعایت فاصله 60 تا 80 سانتی متری برای نمای ساختمان و 50 تا 60 سانتی متری رابرای دکینگ ضروری می باشد .

مزایای ترمووود:

 • دوام بالا
 • ثبات مشخصات ابعادی
 • طول عمر بالا
 • زیبایی چشمگیر
 • ثبات رنگ قهوه ای در سراسر نقاط چوب
 • فاقد هر گونه مواد شیمیایی
 • فاقد هر گونه رزین
 • عایق حرارتی
 • مقاوم در برابر پوسیدگی
 • کاهش وزن
 • آزمایش شده از نظر تاثیر بر سلامتی انسان

 

02DSHMANIاشباع چیست و چوب اشباع شده چگونه چوبی است:

اشباع چوب در كلمه ، به معناي تزريق يا نفوذ دادن مايع در چوب ، تحت تاثير فشار است . اين كلمه كه بعنوان غلط مصطلح در ميان عوام و حتي خواص جا افتاده ، همان تيمار چوب است كه معادل واژه Treatment و يا در اصل Impregnation به كار برده مي شود.

در اين فرايند ، مواد حفاظتي كه به شكل مايعات سمي هستند به داخل سيلندرهايي هدايت مي شوند كه قبلاً در آن قطعات چوبي قرار گرفته است . سپس اين مواد بر اثر فشار به داخل چوب نفوذ مي كنند . قدمت شيوه هاي صنعت اشباع چوب در دنيا حدود150 سال بوده و 2 روش آن معروف است : 
1 - سلول پر يا روش بتل 

2 - سلول خالي يا روش روپينگ . 
منظور از سلول پر يا خالي آن است كه در روش اول سلولهاي چوب پر از مواد حفاظتي مي شوند و در روش دوم خالي از آن ( فقط ديواره سلولي آغشته به مواد مي شود) 
ويژ گيهاي عمومي:
اشباع چوب ، مقاومت آن را در مقابل حمله قارچ ها ، حشرات مخرب چوب و به ويژه موريانه ها و عوامل محيطي افزايش مي دهد. به عبارت ديگر ، اشباع صحيح قطعات چوبي ، دوام و پايداري آنها را دهها برابر كرده و بدين ترتيب موجب صرفه جويي صدها هزار متر مكعب چوب و جلوگيري از قطع درختان در هزاران هكتار جنگل تجارتي و صنعتي مي شود. 

موارداستفاده چوبهاي اشباع01DAAPOA1:
عبارت است از كليه لوازم و تجهيزات چوبي كه بخصوص در فضاهاي باز مصرف مي شوند ، مانند: صندلي، آلاچيق، سطل زباله ، وسايل تفريحي ، تراورس هاي راه آهن ، تير هاي برق و تلفن ، سازه هاي دريايي ، اسكله ها ، برجهاي خنك كن در مجتمع هاي پتروشيمي و نيروگاهها و بسياري از سازه هاي چوبي . درآخر ذكر اين نكته ضروري است كه عمرمتوسط چوب در ايران 5 سال و در كشورهاي پيشرفته بيش از 30 سال است . 

روش نصب :
در این روش نیز مانند روش نصب در ترمو از زیرسازی های چوبی و یا فلزی استفاده میشود و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و فقط در مواردی خاص بدلیل قدرت بالای این گونه چوب در خمش و پیچش باید اتصالات قویتری (چه از نظر سایزبندی و چه از نظر تعداد) مصرف نمود 

 

مسیر سایت