کناف

کناف 
کناف در واقع نام خانواده و موسسه ای با فعالیتهایی در سطح بین المللی و ویژگیهای ممتاز می باشد . این شرکت علاوه بر گستردگی و وسعت خود یک موسسه خانوادگی اصیل بوده که این موضوع عامل مهمی در رشد و پیشرفت چشمگیر آن است . از ویژگیهای این شرکت سرعت در تصمیم گیری ، ابداع و نوآوری در صنعت ساختمان ، سرمایه گذاری های پیوسته و حمایت از ایده های نوین کارکنان آن است که آن را از سایرین متمایز ساخته است . 
این شرکت توسط برادران کناف ، کارل ( Karl ) و دکتر آلفونس ( Dr . ALfons ) در سال 1932 بنیانگذاری شد و هم اکنون فرزندان این دو بطور مشترک این گروه را رهبری می کنند . 
پروسه تولید صفحات رکش دار گچی
صفحات روکش دار گچی در طی یک فرآیند به هم پیوسته تولید می شود . 
دوغاب گچ که مخلوط از گچ استاکو ( Stucco ) ، آب و سایر افزودنیهای مورد نیاز است پس از مخلوط شده در مخلوط کن به وسیله خروجی های متعدد برروی کاغذ مخصوص پخش می شود . در این وضعیت کاغذ زیرین ، سطح رویی و کاغذ فوقانی ، سطح پشتی صفحات تولید شده را تشکیل می دهد . صفحه تولیدی با عبور از قطعات و مراحلا مختلف دارای نوع لبه و ضخامت مورد نیاز خواهد شد . کاغذ رویی علاوه بر سطح بیرونی صفحه ، قسمت های دیگری نظیر لبه ها و بخش کوچکی از پشت صفحه را نیز می پوشاند . بعد از تشکیل پذیری این صفحه نیز از تعدادی قطعات تنظیم کننده عبور کرده که در این مرحله ضخامت صفحات تعیین می شود . 
در طی این مدت گیرش و سختی صضفحه افزایش می یابد و در مرحله چاپ ، با مشخصات محصول مانند نوع صفحه ، ضخامت زماتن تولید و استانداردذ مربوطه روی آن ثبت می شود . 
در مرحله برش نوار پیوسته صفحات تولید شده به طول های مورد نیاز و استاندارد برش داده شده و پس از آن به سمت کوره خشک هدایت و آب اضافی آن به آرامی تبخیر می شود . این صفحات پس از خشک شدن ، بسته بندی شده و به محل انبار یا پروژه حمل می شود . 

• صفحات روکش دار گچی
صفحات روکش دار گچی کناف ایران از نظر مشخصات و موارد استفاده شامل موارد زیر می شود . 
الف ) صفحات روکش دار گچی ساده ( Regular Board ) RG =
صفحات روکش داری هستند که سطح و لبه بلند ( طولی ) آن ها با مقوای محکمی پوشیده شده است .
علامت مشخصه : در امتداد محور میانی پشت صفحه ، مهرآبی کناف چاپ شده است . 
موارد استفاده : دیوارهای جدا کننده ، پوشش دیوارهای سنتی به جای گچ و خاک و گچ کاری ، سقف کاذب
ب ) صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر رطوبت ( MR ) Moisture Resistant boared =
صفحات روکش داری هستند که گچ تشکیل دهنده آن با مواد مقاوم در برابر رطوبت ترکیب و کاغذ روکش آن با مواد مقاوم در برابر رطوبت پوشش شده است . 
علامت مشخصه : مقوای پشت و روی صفحه سبز رنگ می باشد . و در امتداد محور میانی پشت صفحه ، مهرآبی کناف چاپ شده است . 
موارد استفاده : مانند صفحات روکش دار گچی ساده و همچنین سلولهای تر در ساختمان نظیر حمام ، آشپزخانه و دست شوئی .
ج ) : صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر آتش ( Fire Resistant board ) FR =
صفحات روکش داری هستند که گچ انها حاوی الیاف فایبر گلاس می باشد که صفحه روکش دار را در برابر آتش مقاوم می نماید . علامت مشخصه : در امتداد وسط پشت صفحه مهر قرمز کناف چاپ شده است . 
موارد استفاده : دیوارهای جدا کننده ، پوشش دیوارهای سنتی ، سقف کاذب و مناطقی که نیاز به مقاومت در برابر آتش وجود دارد . پوششش ستون ه و تیرهای فلزی و بتونی . د ) : صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر آتش و رطوبت ( Fire & Moisture Resistant board )FM=

صفحات روکش داری هستند که گچ آنها حاوی فایبر گلاس و مواد مقاوم در برابر رطوبت و مقوای آنها با مواد مقاوم در برابر رطوبت پوشیده شده است . 
علامت مشخصه : مقوای پشت و روی صفحه ، سبز رنگ می باشد و در امتداد محور میانی پشت صفحه مهر قرمز کناف چاپ شده است . 
موارد استفاده : مانند صفحات روکش دار گچی مقاوم در برابر آتش و همچنین در سلولهای تر در ساختمان نظیر حمام ، آشپزخانه و دست شوئی . 
تذکر : از صفحات نوع RG در فضا و شرایطی که رطوبت نسبی تا 60 % از صفحات نوع MR در فضا و شرایطی که رطوبت نسبی بیش از 90 % استفاده می شود . 
برای شرایط رطوبت نسبی بیش از 90 % از صفحات نوع Aquapanel استفاده می شود . 
• مواد و مصالح جنبی ( پودرها ) بتونه درزگیر
گچ های ساختمانی هر چه درصد خلوص بیشتری داشته باشند به پوشش بهتری دست پیدا می کنیم . محصولات گچی کناف دارای ترکیبی از گچ به خلوص حدود 95 درصد می باشند و این مفهوم وجود میزان نا چیزی نا خالص مانند کربنات ها و نمک در این محصولات تولیدی می باشد . 
در حال حاضر این محصولات شامل موارد زیر می باشد :
الف ) : بتونه درزگیر KNAuf FuGENFullER
موارد استفاده : بتونه درزگیر برای کاری و درزگیری با نوار کاغذی یا نوار فایبر گلاس مخصوصدر سیستم های ساخت و ساز خشک به کار می رود . 
این ماده بصورت لایه های نازک برای درزگیری صفحات روکش دار گچی پس از نصب و یا تعمیرات سطوح آسیب دیده صفحات روکش دار گچی ، پر کردن درزها و سوراخ های قطعات بتونی ، بتونه کاری سطوح بتونی و یا سفیدکاری و دیوارک های گچی با حداقل ضخامت 1 تا 3 میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد . 

ب ) : پرلفیکس : KNAuf PERLFix
موارد استفاده : چسب پرلفیکس کناف ایران برای نصب صفحات روکش دار گچی و صفحات پوشش یافته با عایق های فوم پلی استایرین و یا پشم سنگ برروی تیغه های آجری ، بتنی ، سفالی ، سیپورکس ، هیلکس و دیوارهای گچی ، جهت بهبود خواص صوتی و حرارتی دیوار موجود و یا بعنوان گچ و خاک و سفیدکاری به کار می رود .
ج ) : گچ ساتن KNAUF MULTICOVER
موارد استفاده : گچ ساتن کناف ، جهت دستیابی به سطوح تراز ، همگن و یکدست در موارد زیر قابل استفاده می باشد . 
1. برای پوشش سطوح ایجاد شده با صفحات روکش دار گچی کناف ( دیوارهای جدا کننده – سقف کاذب – دیوارهای پوششی ) 
2. بعنوان لایه نهایی سطوح پوشش شده با گچ پوشش کناف.
3. برای پوشش نهایی سطوح گچ و خاک ( سفید کاری ) ، گچ کاری ،سطوح بتنی و ایجاد صیقلی جهت رنگ کاری . 
4. برای پوشش نهایی سطوح سیمان آهکی ، پلاستر سیمان و یا موارد بازسازی و نوسازی سطوح پرداخت شده با این محصول کاملا صیقلی و شفاف خواهند بود که زیر سازی ایده آلی برای انواع رنگ های پلاستیک ، روغتی و یا کاغذ دیواری می باشد . 
د) : گچ پوشش : TOP FINISH
موارد استفاده : گچ پوشش کناف ، جهت دستیابی به سطوح تراز ، همگن و یبکدست در موارد زیر قابل استفاده می باشد . 
1. برای پوشش نهایی سطوح پیش ساخته یا سطوح بتنی در ج و صرفا در فضاهای داخلی کاربر دارد .
2. برای پوشش نهایی سطوح گچی ، سیمان آهکی پلاستر سیمان ، موارد بازسازی و نوسازی ، سطوح پرداخت شده با گچ پوشش کناف ، زیرسازی مناسبی جهت انواع پوشش ها مثل کاغذ دیواری و یا اجرای هر نوع رنگی می باشد . 


در صورت نیاز به پرداخت ویژه و یا ایجاد سطوح خاص و صیقلی ، از گچ پرداخت کناف استفاده شود . گچ پوشش کناف ، جهت استفاده در سیستم های ساخت و ساز خشک مناسب نمی باشد . 

• دیوارهای جدا کننده کناف 
دیوارهای جدا کننده ، دیوارهای عیر باربر است که شامل یکسری قابهای فلزی می باشد که صفحات گچی به وسیله پیچ مخصوص برروی آن نصب می شود . سطح این صفحات به وسیله بتونه و نوار مربوطه درزگیری شده بطوری که در انتها یک سطح یکپارچه و بدون درز خواهیم داشت که قابلیت رنگ آمیزی و یا هر نوع پوشش نهایی دیگر را خواهد داشت . 
دیوارهای کناف در واقع یک راه حل ساده و کامل برا یجدا کننده ها در فضاهای اداری ، تجاری و مسکونی و .... می باشد . 
این ساختار دارای ویژگیهایی به شرح زیر می باشد .: 
1. سرعت اجرایی بالا همراه با دورریز کم مصالح و در نتیجه صرفه جویی در نیروی کار و مصالح مصرفی 
2. قابلینت اجرا برروی کف تمام شده که تغییرات آتی معماری بنا را بسیار آسان می کند . 
3. کاهش جرم ساختمان که نتیجه استفاده از جدا کننده هایی با وزن 25 – 35 Kg می باشد و مقاومت در برابر خطرات ناشی از زمین لرزه 
4. اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی 
5. افزایش سطح مفید در زیر بنای ساختمان ها 
6. اجرای جدا کننده هایی مطابق با معیارهای فنی مورد نظر طراحان و تحت کنترل درآوردن کمیت هایی نظیر عبور حرارت ، صوت و کدحریق .
دیوارهای جدا کننده شامل : 
الف ) : دیوارهای جدا کننده استاندارد ب ) : دیوارهای جدا کننده چند لایه با دوردیف سازه ج ) : دیوارتاسیساتی د ) : دیوار ایمن 

سقف های کاذب کناف :
تعیین ساختار : 
سقف های کاذب کناف قابلیت استفاده در بسیاری از فضاها را دارد . در این ساختار کمیت هایی مانند مقاومت فیزیکی ، مقاومت در برابر حریق ، عایق صوتی و حرارتی قابل دستیابی است . 
اجرای سریع و آسان ، زیر سازی و نصب صفحات عاملی مهم در سرعت بالای اجرای این ساختار است . اجراء این ساختار در واقع همان اجزاء پایه در سیستم های کناف بوده و با انتخاب صحیح نوع سازه ، نوع و تعداد لایه ها می توان به ساختار متعدد و متنوع با عملکردهای گوناگون دست پیدا کرد . این نوع سقف کاذب همچنین قابلیت اجرا بصورت انواع طرح های تزئینی ( دکوراتیو ) را دارا می باشند .
این ساختار دارای ویژگیهایی به شرح زیر می باشد .: 
1. سرعت اجرایی بالا و پوشش سطوح وسیع در حداقل زمان ممکن .