محوطه سازی و فضای سبز


انتخاب خاک در محوطه سازی

در محوطه سازی  در بخش های مختلف عناصر با نیروهای  دینامیکی و استاتیکی  متفاوتی در کنار هم   قرار میگیرند  که هر کدام از آنها نیاز های متفاوتی برای زیر سازی دارند . همچنین با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی  ،بررسی ، جمع آوری ، خاکبرداری و خاکریزی با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی نقش مهمی در رشد  و سهولت  نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل  نیرو های ذکر شده داشته باشد .


مصالح ساختمانی در محوطه سازی 
خوشبختانه امروزه تولید  و نو آوری مصالح در بخش ساختمان با توجه به رونق ساختمان سازی در جامعه با رشد سریعی  روبروست ؛ اما  شناخت وانتخاب صحیح مصالح  برای محوطه سازی امرییست که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی نیاز به تجربه  در مورد تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی داراست . علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی  استفاده  میشود   بخشی  از مصالح  بطور  تخصصی  فقط در محوطه سازی استفاده میشوند  که اطلاع از این موارد میتواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد.  

ساخت المانها در محوطه سازی 
با توجه به مساحت وخواست کارفرما  المانهای متفاوتی  در محوطه سازی مورد استفاده قرار میگیرند. برخی از المانها عبارتند از آلاچیق ، رواق ، آّبنما ، برکه ، استخر ، باربیکیو و...


•    آلاچیق در محوطه سازی
الاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی در فضای باز استفاده میشود ؛ وحتی نوع کاربری آن که گاها برا ی پارک اتومبیل استفاده  میشود  نیز تغییری د راین نام ایجاد نمیکند . این  در حالیست  که  در محوطه سازی برای انواع مختلف از آلاچیق نامها و تعاریف جداگانهای وجود دارد .

•    آبنما در محوطه سازی
یکی از المایی که در چند سال اخیربرای محوطه سازی شدیدا مورد استقبال  قرار گرفته آبنماست . ساخت آبنما میتواند با مصالح مختلف انجام پذیرد . در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب ، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی  و سهولت نگهداری از اهمیت بالایی برخوردار است .


•    برکه  در محوطه سازی
برکه به فضایی گفته میشود که آب در آن بدون جریان قرار دا رد . برکه در محوطه سازی معمولا  برای فضا هایی  با هدف  آرا مش طراحی و ساخته میشود میتوان المان مفیدی باشد . برکه ها علاوه بر کاربرد از نظر زیبا یی محوطه سازی میتواند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای آبیاری فضای سبز داشت باشد. گیاهانی چون نیلوفر آبی ، لویی و.. که به عنوان گیاهان آبزی  در محوطه  سازی استفاده میشوند در آبهایی که جریان ندارند نگهداری میشوند.


•    استخر در محوطه سازی
از دیر باز شنا به عنوان یکی از مفرح ترین ورزشها مورد توجه بوده است، به همین دلیل ساخت استخر سالها در حیاط منازل مسکونی مورد توجه محوطه سازان بوده . امروزه با تغیر شکل زندگی شهر نشینی معمولا استخر بعنوان بخشی از محوطه سازی ویلا ها دیده میشود . ساخت استخر به دلیل چالشهایی چون آب بندی ، تصفیه و نگهداری از تخصصی ترین عناصر در محوط سازی میباشد.


•    نهر  در محوطه سازی
در فرهنگ کهن ماهمیشه ابهای روان چه در باغهای ایرانی که ساخت آنها به بیش از 2000 سال میرسد و چه در شرایط طبیعی  از اهمیت و استقبال زیادی  برخوردار بوده  ، به همین دلیل  داشتن چنین  المانی در محوطه سازی  می تواند فضایی  متفاوت ایجاد نماید 

 کف سازیها  در محوطه سازی
هموار یکی از  اثر   گذار ترین  بخشها در محوطه سازی   کفسازیهاست   کفسازیها جزیی  از  بخش  سخت  محوطه سازی((hard scape است  که میتواند نقش مهمی در راهنمایی استفاده کنندگان ، تقسیم فضا، زیبایی، القای حسی خاص و ... در محوطه سازی داشته باشد .  استفاده از مصالح مناسب محوطه سازی در این بخش برای حفظ امنیت ، زیبایی ، استحکام و .. بسیار دارای  اهمیت است.

• تاسیات برقی در  محوطه سازی 
استفاده از انرژی برق  برای روشنایی عمومی، نور پردازی و راه اندازی تاسیسات مکانیکی  در محوطه سازی امری اجتناب نا پذیر است . اگر چه به دلیل حضور مهندسین در بخش ساختمان سازی  استفاده از استاندارد های مهندسی برق را در ساختمانها نهادینه کرده ؛ اما در محوطه سازی بدلیل اجرای سنتی محوطه ها کمتر از به این امر توجه شده.استفاده از روشهای صحیح در انتقال و بهره برداری برق در محوطه سازی نقش مهمی در ایمن سازی و کاهش هزینه های نگهداری داراست.

 تاسیسات مکانیکی در  محوطه سازی 
تاسیسات در محوطه سازی شامل آبرسانی ، تاسیسات آبیاری اتومات ، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما  بخشی از علم تاسیسات است که کمتر در بخش ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد . به همین دلیل برای داشتن تاسیسات مناسب در محوطه سازی نیاز به آگاهی از نوع و عملکرد لوازم موجود در بازار  و بکار گیری آنها در محلهای مناسب  امر اجتناب ناپذیر است.

 

 

 

 

 

 

span style=150a href=

0 title=div class= width=

مسیر سایت