اهمیت و نقش گیاهان زنده طبیعی در یک آکواریوم

اهمیت و نقش گیاهان زنده طبیعی در یک آکواریوم

 

اکوسیستم زنده کوچکاگر بپذیریم که آکواریوم یک اکوسیستم کوچک است از این دیدگاه به موارد زیر می توان اشاره نمود:


1- گیاهان می توانند به عنوان ابزاری جهت تشخیص کیفیت آب بکار روند. آب مخزنی که در آن nitella یا خزخ سنگی به خوبی رشد کند برای نگهداری از ماهیان زنده زا ایده آل است.

2- گیاهان آکواریومی با ایجاد رقابت غذایی و جذب مواد مغذی از رشد بیش از حد جلبک ها در مخزن پیش گیری خواهند نمود.

3- اگر قصد دارید که از آکواریوم به عنوان بخشی از دکوراسیون منزل استفاده نمایید مطمئن باشید که یک مخزن محتوی گیاهان آبزی به هیچ عنوان با یک آکواریوم بی گیاه قابل مقایسه نمی باشد.

4- گیاهان آبزی طبیعی میتوانند به طور مستقیم به عنوان غذای برخی ماهیان مورد استفاده قرار گیرند وبه طور غیر مستقیم خوراک ماهیان را پرورش دهند.

5- گیاهان آبزی می توانند برای ماهیان تازه به دنیا آمده نقش یک پناهگاه و جان پناه باشد و آنها را از دید ماهیان بزرگتر دور نگه دارد.

6- با استفاده از گیاهان آبزی می توان محیط آکواریوم را همانند با محیط زیست طبیعی ماهی طراحی نمود و در نتیجه به ماهی کمک کرد تا رفتار طبیعی خود را در اسایش و آرامش به نمایش بگذارد.

7- دفعیات ماهیان می تواند به عنوان کود مناسب برای گیاهان آبزی به حساب آیند، گیاهان با این کار در سالم سازی آب نقش به سزایی ایفا می کنند.

8- گیاهان در طول روز می توانند با کمک نور به فتوسنتز پرداخته و اکسیژن را در ستون آب تزریق نمایند،با وجود پمپ های هوا ممکن است این عمل چندان با اهمیت به نظر نیاید ،اما آنچه مهمتر است این است که گیاهان در همین فرایند قادرند دی اکسید کربن آب را جذب نموده و کیفیت آب را بهبود بخشند.

9- وجود گیاهان در مخزن می تواند به ماهیان ترسو یا خجالتی مانند سیکلید های کوتوله کمک کند که احساس امنیت بیشتری در آکواریوم به شنا بپردازند.

10- گیاهان آبزی یا باقی مانده آنها موادی از خود در آب رها می سازند که در سلامت ماهی تاثیر مثبتی داشته باشند.

11-برخی از گیاهان آبزی نظیر عدسک های ابی برای تصویه آب و بهبود کیفیت آن مورد استفاده قرار می گیرند.

12- در مخازن گیاهان با سایه افکندن بر کف مخزن از رشد و شکوفایی بیش از حد جلبک ها و حتی گیاهان ناخواسته جلوگیری نمایند.

13- اصولا نگهداری از گیاهان آبزی به نوبه خود نوعی تفریح و سرگرمی است ، در بسیاری از نقاط دنیا افراد علاقمند به آکواریوم با انتخاب نمونه های مناسب دست به طراحی آکواریوم های زیبا یی می زنند که اگرچه ساختن آنها پروسه ای زمان بر است و وقت و دقت زیادی را طلب می کند اما نتیجه آن بی نهایت جذاب است.به این شیوه باغداری زیر آبی یا aquatic plant gardening گفته می شود.

 2- گیاهان آکواریومی با ایجاد رقابت غذایی و جذب مواد مغذی از رشد بیش از حد جلبک ها در مخزن پیش گیری خواهند نمود.

مسیر سایت