پالودریوم

 

پالودریوم نوعی اکو سیستم ابی و خاکی میباشد که در ان ابزیانی نظیر ماهیها در کنار دوزیستان و انواع گیاهان خاکی در کنار یکدیگر زندگی میکنند  یک پالودریوم به دو قسمت تقسیم میشود که در قسمت پایین انواع ماهی نگهداری میشود مانند اکواریوم  و در قسمت بالای پالوداریوم ساقه و برگ گیاهان رشد مینمایند . در قسمت پایین پالاداریوم گیاهانی زندگی میکنند که کاملا ابزی هستند و در اب رشد و تکثیر پیدا میکنند ولی در ادامه یعنی در قسمت  بالای پالوداریوم گیاهانی که در هوا رشد مینمایند قرار میگیرند که البته ریشه و بخشی از ساقه این گیاهان مانند محیط طبیعی درآب قرار دارد.

در یک پالوداریوم میتوان بسیاری از گیاهان و جانوران را نگهداری نمود، از گیاهان ابزی مانند کریپتون، تا گیاهانی که در مناطقی مانند کناره های مرداب ها زندگی میکنند، مانند نخل مرداب.

تقزیبا اکثر گیاهان مناطق گرمسیر و استوایی را میتوان در پالوداریوم نگهداری کرد که این مسئله باعث میگردد یکی از لذتهای دارندگان پالوداریوم در مسافرتها و پیکنیکها جمع اوری گیاهان زیبا برای اکو سیستم خود باشد و شما وقتی با یک دارنده پالوداریوم به سفر یا پیکنیک بروید خواهید دید که او با چه اشتیاقی تمام اطراف خود را میکاود و سرسری از کنار هیچ چیز رد نمیشود زیرا دائما به دنبال گیاهان زیبا برای پالوداریوم خود میباشد به غیر از انواع گیاهان در یک پالوداریوم انواع ماهی نیز در قسمت پایین ان قرار دارند که البته باید در انتخاب ماهیها دقت کافی انجام شود که این ماهیها به گیاهان اسیب نرسانند . در یک پالوداریوم سیستمهای تصفیه اب باید به گونه ای عمل کنند که اب کاملا تمیز و شفاف بماند و بوی بدی از ان ساطع نشود.

 

یکی از ارکان اصلی یک پالوداریوم راکتور گاز کربنیک است که برای مصرف گیاهان ابزی گاز co2 به میزان لازم به اب می افزاید . افزودن مکملهای مناسب گیاهان نیز از الزامات یک پالوداریوم سالم میباشد. پالوداریومها در ابعاد و اندازه های متفاوت و بسته به سلیقه و شرایط مکانی متقاضی طراحی میگردند اما بالا بودن ارتفاع مشخصه قالب یک پالوداریوم است و تا جایی که امکان داشته باشد ارتفاع ان بلند گرفته میشود تا جای کافی برای قد کشیدن گیاهان مردابی وجود داشته باشد  و تنها مشگلی که ایجاد میشود دسترسی به کف مخزن است و معمولا در پالاداریومهایی که بسیار بلند طراحی میشوند به ته گیاهان در ابتدا قطعه ای سنگین بسته میشود و سپس در محل مناسب خود در مخزن رها میشود تا بر اثر وزن  به کف برسد و بعد از مدتی در کف ریشه بدواند و ثابت گردد

نوعی از پالودریوم که در ان از  ریزش اب از بالا به پایین مانند یک ابشار صخره ای استفاده میشود به ریپاریوم معروف است و منظره ای بسیار بی بدیل را بوجود می اورد

/p

مسیر سایت