فنگ شویی دفتر کار

فنگ شویی دفتر کار

 

اتاق کار باید ترکیبی از یک محیط آرام برای تمرکز و فضایی برای ارتقا هوشیاری ذهن باشد.به عنوان مثال رنگ های سرد(یین)ذهن را متمرکز می کند و نور های روشن به آرامش روح کمک می نمایند.

 

انرژی چی در اتاق کار نباید ساکن و راکد باشد و این بدان معنی است که اتاق کار چه بزرگ و چه کوچک باید نظم و ترتیب داشته باشد.هر روز پس از پایان کار،میز کارتان را مرتب کنید.به جای قفسه های در باز از کمد های دردار استفاده کنید.

 

روی میزتان در حد امکان خلوت باشد.به هم ریختگی شما را دچار حس خمودگی و تنبلی و گیجی می کند و دقت شما را در کار کاهش می دهد.

 

استفاده از نور طبیعی خورشید بسیار سودمند است.اگر استفاده از نور طبیعی،در اتاق کارتان میسر نیست،باید از نور مصنوعی شبیه نور طبیعی و به اندازه کافی استفاده کنید.

 

قرار دادن میز در اتاق کار در درجه اول اهمیت قرار دارد.قرار دادن میز درست رو به پنجره،فنگ شویی بد است،زیرا نور چشم را خسته می کند.همین طور قرار دادن میز در حالیکه پشتش به پنجره است،نیز فکر خوبی نیست،زیرا نا خود آگاه باعث احساس ناامنی و کاهش اعتماد به نفس می شود.اگر پشت شما پنجره وجود دارد بهتر است بسته باشد و با پرده آن را بپوشانید(دقت کنید که با این کار نمی توانید از نور طبیعی استفاده کنید،پس در صورت امکان محل میز را عوض کنید)

 

میز باید به در ورودی دید داشته باشد،این مهم است که پشت شما به در نباشد.برای تصحیح این موقعیت می توانید یک آینه آویزان کنید تا به در ورودی دید مناسب داشته باشید.هم چنین میز مستقیما رو به روی در نباید قرار گیرد. برای تصحیح این مشکل بهتر است در را با پرده بپوشانید یا می توانید از پارتیشن استفاده کنید.یا اگر مقدور است بین در ورودی و میز کارتان گلدان گیاه با برگ های پهن قرار دهید.هم چنین مواظب باشید که زاویه تندی مستقیما به طرف شما نباشد،مثلا اگر در اتاق کارتان،ستون وجود دارد و گوشه های تیزش به سمت شما است،گوشه های تیز را با گیاه یا پارچه به صورتی زیبا بپوشانید.هم چنین دقت کنید که محل نشستن شما زیر تاقچه نباشد.

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

9

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

5

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

1

 

 

 

 

8

 

 

 

 

اگر فرض کنید که میز شما ،مانند تصویر بالا تقسیم بندی شده است(شماره های 8،1،و 6 در سمتی که صندلی شما قرار دارد هستند)شماره 8 بخش آموزش و یادگیری است.شماره 6 تحت حاکمیت افراد سودمند و کمک کننده قرار دارد.بهتر است تلفن را در این بخش قرار دهید.چون تلفن نماد تماس شما با دیگران است و همراه شدن آن با انرژی این بخش موجب می شود که تماس هایی که بر قرار می شود در جهت کمک به شما باشد.استفاده از پارچه ای قرمز رنگ در زیر تلفن انرژی اطراف تلفن را فعال می کند.شماره 1 بخش چشم انداز کاریتان است.این همان بخشی است که باید بیش ترین حجم کارتان را در آن جا انجام دهید.مرکز میز(شماره 5)با سلامتی شما در ارتباط است.سعی کنید این بخش خلوت و به بدون بی نظمی باشد.شماره 7 قسمت خلاقیت و شماره 3 قسمت نیاکان به حساب می آید.شماره 4 تحت حاکمیت ثروت است.شماره 9 با شهرت و موفقیت سر و کار دارد و شماره 2 در مورد ارتباطات شخصی و کاری است.

 

شما می توانید با قرار دادن عکس هایی از افرادی که دوستشان دارید در خانه ارتباط(2)یا منطقه خانواده(3) ،چند سکه یا یک گیاه شاداب در منطقه پول(4)و شیئی زرد رنگ در منطقه دانش(8)میز کارتان را خصوصی و شخصی کنید.هم چنین قرار دادن چراغ مطالعه در خانه شهرت(9) موجب خوش نامی و معروفیت شما می شود.چراغ مطالعه با پایه پیچ در پیچ بهتر از پایه زاوی دار است،چرا که به جریان سودمند چی در اطراف فضای کارتان کمک می کند.

 

قرار گرفتن هر مانعی در مقابل در ورودی باعث اخلال در ورود انرژی های مثبت و اقبال خوب به محل کار شما می شود.

 

قسمت شمال غربی اتاق کارتان مربوط به مردم مفید و کمک کننده است.در این قسمت می توانید تصویر افراد حامی خود یا رئیس تان را قرار دهید.در این صورت رئیس با شما نوعی حالت هماهنگی و همدلی پیدا می کند.

 

کشتی سمبلی از کامیابی و موفقیت در امور حرفه است.می توانید یک کشتی مدل روی میز کار خود قرار دهید.دقت کنید مدل را طوری قرار دهید که در حال حرکت به سوی شما باشد نه اینکه از شما دور شود یا روی حرکت آن به سمت در باشد.می توانید داخل کشتی مقداری پول یا سکه قرار دهید.

 

پرده های نصب شده در محل کار را می توان بر اساس نیاز های شخصی صاحب محل طراحی کرد.از آنجایی که عنصر قسمت غربی فلز است، پرده های این بخش باید سفید باشند.به همین ترتیب برای اتاق های قسمت شمالی،رنگ آبی مناسب است.برای قسمت جنوبی پرده هایی به رنگ قرمز،با نقشی مثلثی شکل که سمبل آتش است توصیه می شود.برای جهت شرقی که مربوط به چوب است،پرده هایی با نقش استوانه ای و به رنگ سبز مناسب است.

 

مطمئن شوید همه وسایل مورد استفاده تان به درستی کار می کنند.هر چیزی که خراب شد را فورا تعمیر کنید.

 

سعی کنید در کنار هر وسیله برقی یک گیاه و گلدان کوچک برای تغییر هوا قرار دهید تا امواج آزاد شده الکترو مغناطیس را کم کند.

 

برای تصمیم گیری و فعالیت در امور مالی اثاثیه چهار گوش انتخاب کنید.وسایلی که به شکل منحنی، دایره،و بیضی باشند برای تفکر خلاق بهتر است.

 

آویزان کردن تقویم و ساعت بر روی در یا بالای آن کار نادرستی است.این عمل نماد گذران عمر است.

 

با افزایش کامپیوتر در ادارات و شرکت ها بسیار دیده می شود که افراد پشت میز کامپیوتر رو به یک دیوار خالی نشسته اند.نشستن در چنین وضعی برای ارباب رجوع نوعی حالت غیر رسمی ایجاد می کند و برای کار بسیار نا مناسب است.در شکل زیر راه اصلاح چنین وضعیتی را مشاهده می کنید.

 

 

 

 

توصیه می شود با قرار دادن تصویر یک کوه روی دیوار پشت سر نوعی حس قدرت برای خود به وجود بیاورید.این تصویر نماد حمایت و توجهی است که در پشت خود دارید و حس اعتماد به نفس را در شما تقویت می کند.

 

بامبو در طوفان و شرایط سخت آب و هوایی بقا خود را حفظ می کند.بنابراین نشانه ای از استقامت و سلامتی است.هم چنین جای زیادی نمی گیرد.می توانید محل کارتان را با بامبو انرژی بدهید.

 

امروزه مردم بسیاری از عود و اسانس های معطر استفاده می کنند.بوی ناشی از عود و اسانس علاوه بر رایحه خوش آیند،دارای اثر بسیار خوبی برای محیط زندگی است.این کار برای زدودن انرژی های منفی و به وجود آوردن انرژی مثبت در محیط بسیار مفید است.

 

هنگامی که از کامپیوتر استفاده نمی کنید با یک روپوش زیبا صفحه آن را بپوشانید.

 

صفحه نمایش کامپیوترتان نیز درست مانند میز کارتان می تواند به هم ریخته و نامرتب باشد.برای مرتب نگه داشتن محتویات کامپیوترتان سعی کنید پیشنهادات زیر را به کار ببندید:

 

تمام فایل ها و فولدرهایتان باید با نظم خاصی روی هارد ذخیره شده باشند.

 

برای این که این احساس به شما دست ندهد که سرتان با انبوهی از کار انباشته شده است از تلنبار شدن ایمیل ها در جعبه ایمیلتان خودداری کنید.

 

برای صفحه نمایشتان زمینه ای را انتخاب کنید که چشمتان را اذیت نکند.

 

یک منظره طبیعت برای اسکرین سیور انتخاب کنید.کوهستان یا دریا،حس استواری را به شما القا می کند.

 

تلفن را در سمت همان گوشتان قرار دهید که معمولا عادت دارید با آن با تلفن صحبت کنید.این کار باعث می شود که هنگام صحبت کردن سیم آن به هم نپیچد و میز شما را به هم نریزد.

 

وقتی که برای مدت زمان طولانی می نشینید ، احساس عدم تعادل و نا هماهنگی می کنید. حالت مدیتیشن ذن که یک تکنیک قدیمی است درد های ماهیچه ای را از بین می برد و به روح و روان شما نیز آرامش می بخشد.

 

1.روی لبه صندلیتان بنشینید به طوری که پشتتان از پشتی صندلی فاصله بگیرد.پشتتان را صاف کنید.

 

2.بازوها و شانه هایتان باید کاملا راحت باشند.با هر دم و بازدم احساس کنید که شانه هایتان شل تر می شوند.

 

3.دست هایتان را روی پاهای خود قرار دهید به صورتی که کف دست ها به طرف بالا باشد.

 

4.آرام و یکنواخت و از بینی نفس بکشید و با همان آرامش نفستان را بیرون دهید.

 

5.برای نفس کشیدن تلاش نکنید.سعی کنید که آرام نفس بکشید و در این حالت آرامش،مدت زمان هر دم و بازدم را طولانی تر کنید.

 

6.چشمانتان را در حالت آرام و راحت ،بدون تمرکز و بسته نگه دارید و انرژی چی را که در بدنتان به جریان افتاده،حس کنید.

 

این تمرین را بین قرار ملاقات ها و تلفن هایتان و یا هر کاری که نیاز به مدت زمان زیادی برای نشستن دارد،برای چند دقیقه انجام دهید.

 

صندلی را انتخاب کنید که در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشید.نشستن در صندلی با پشت عریض در شما حس قدرت را ایجاد می کند.دسته های صندلی نیز یکی از عناصر مهم در صندلی هستند که حتما باید وجود داشته باشند.

 

ارتفاع صندلیتان باید طوری باشد که هنگام نشستن هم سطح میزتان قرار بگیرید.اگر با صندلی که محل کارتان در اختیارتان قرار داده راحت نیستید،صندلی را که در آن احساس راحتی می کنید از منزل بیاورید و به یاد داشته باشید که راحتی شما از مخارجتان مهم تر است.

 

صداهای موجود در محل کار از قبیل زنگ های تلفن،همهمه و دیگر صداهای مزاحم ،اغلب فشار،استرس و اضطراب شما را افزایش می دهند.برای کاهش آلودگی صوتی محل کارتان،یک موسیقی آرام با صدای کم که به محیط کارتان آرامش می بخشد پخش کنید.

 

چای سبز،چای درخت جنسان و چای زنجبیلی فشار و استرس شما را کم می کنند و در طول روز به شما احساس سلامتی و انرژی می دهند.وقتی به ترقی و پیشرفت نیاز دارید به دنبال استفاده از این چای ها باشید.

 

چای سبز:این چای به طور طبیعی ضد اکسیداسیون است و به شما کمک می کند که همواره هوشیار باشید.

 

چای درخت جنسان:این چای به سیستم بدنی شما کمک می کند که در برابر بیماری ها مقاومت کنید و در اصل شما را واکسینه می کند.

 

چای زنجبیلی:یک انتخاب خوب برای وقتی است که سرما خورده اید.ترکیبی از چند نوشیدنی شیرین است که سیستم تنفسی شما را تمیز نگه می دارد.

 

از قرار دادن آینه در جایی که تصویر شما در آن دیده شود  خود داری کنید.

 

خیلی مهم است که از هرگونه سختی و فشار که در دست ها،بازوها، شانه ها و گردنتان در هنگام کار کردن با کامپیوتر پیش می آید جلوگیری کنید.

 

حتی اگر شما موقع کار کردن با کامپیوتر حالت ایده آل دارید و کاملا راحت هستید سعی کنید که برای جلوگیری از هرگونه درد در قسمت بالایی بدنتان،هد چند ساعت یکبار استراحت کنید.تکنیک های تای چی که در ادامه آمده است را برای کم کردن فشاری که در طول کار بر بدنتان وارد می شود و همین طور برای رفع خستگی انجام دهید.

 

در وضعی راحت روی صندلی بنشینید.کف دست هایتان را به هم بچسبانید و جلوی بدنتان قرار دهید(مانند حالی دعای مسیحیان)و نفس عمیق بکشید.دست هایتان را مانند مار کبری از یک جهت به جهت دیگر تاب بدهید.کشیدگی را در مچ ها ،ساعد و بازوهایتان احساس کنید.حرکات را به آرامی انجام دهید تا احساس آرامش در شما ایجاد شود.سپس انگشتان هر دو دست را در هم قفل کنید.هر دو دست را با هم و در یک دایره بزرگ حرکت دهید.

 

تمرین زیر به شما کمک می کند حواستان را بر روی کاری که می خواهید انجام دهید متمرکز کنید.شما می توانید این کار را هنگام صحبت کردن با تلفن،کار کردن با کامپیوتر،یا هر کار دیگری که نیاز به تمرکز دارد انجام دهید.

 

درحالیکه پشت میز نشسته اید پاهایتا را محکم روی زمین قرار دهید.راحت بنشینید به طوری که از پشتی صندلی فاصله بگیرید.پاشنه های پاهایتان را بالا بگیرید و تمام وزنتان را روی پاشنه هایتان بیندازید و کشش را در کف پا و ساق پاهایتان احساس کنید.پاهایتان را به جلو و عقب حرکت دهید و کشش را در کف پا و ساق پاهایتان احساس کنید.

 

این ها اصولی کلی برای آماده کردن محل کار شما برای تبدیل شدن به مکانی برای آرامش و رسیدن به موفقیت است.هر ساختمان بر اساس محلی که در آن ساخته شده،موقعیتی که نسبت به دیگر ساختمان ها دارد،منظره ای که از داخل مشاهده می شود،شکل ساختمان،جهت جغرافیایی آن،محل اتاق کار ،وسایل به کار رفته در آن دفتر وخصوصیات فردی که در آن کار می کند نیازمند فنگ شویی متفاوت است.برای اطلاع از این نکات می توانید در کلاس های آموزش فنگ شویی من که در پاسداران و شهرک غرب برگزار می شود شرکت کنید.(شروع ترم جدید بعد از ماه رمضان)یا به پست قبلی(حل مشکلات شما به شیوه فنگ شویی از طریق اینترنت)مراجعه کنید.

 

منابع:

 

1.فنگ شویی اداری

 

2.فنگ شویی:هشتاد کلید طلایی خوش اقبالی

 

3.کتاب کوچک فنگ شویی

 

4.فنگ شویی به زبان ساده

 

5.فنگ شویی:سالم زیستن با تعلیمات هارمونیک چینی

 

 

مسیر سایت